Rada pro obchod a investice před časem definovala země prioritní pro český export. Posléze zviditelnila firmami upomínaný problém udělování víz pro cizí podnikatele a navrhla zavést urychlený VIP-vízový režim pro akutní případy. Bohužel se ukazuje, že v běžné praxi to nadále zadrhává a ani takto zamýšlený ulehčený vízový styk není "optimálně nastaven a uplatňován".

Například velvyslanectví ČR Moskvě v rámci "zlepšení" podmínek pro ruské žadatele o schengenské vízum otevřelo tak zvané "České vízové centrum", jehož prostřednictvím se podávají žádosti o vízum. Veškerou organizaci převzala indická firma, která si za své služby "vízového centra" účtuje k 35eurovému poplatku za schengenské vízum ještě dalších 1000 rublů, tedy 22 eur navíc. Samotná víza uděluje pak již konzulární oddělení českého velvyslanectví. "Celá situace udělování víz se výrazně zkomplikovala právě po zavedení vízového centra spolu se vstupem ČR do schengenského prostoru a po nástupu nové konzulky," svěřuje se český podnikatel, který z logických důvodů nechtěl zveřejnit své jméno. "Jsme si vědomi možností některých státních úředníků, rádi bychom se proto vyhnuli přímé persekuci z jejich strany," vysvětluje tento podnikatel. Není jediný, který magazín Exportér upozornil na přístup české diplomacie v Rusku. A bohužel není jediný, kdo se obává upozornit na problém nedostatečně flexibilního udělování víz jmenovitě a otevřeně.

Ale zpět na české velvyslanectví v Moskvě. Tam se v průběhu tažení světové recese, během něhož naše politické a úřednické špičky tak rády hovoří o nezbytnosti podpory vzájemných vztahů směrem na východ, zejména na trh Ruské federace, již několikrát udělení víz odmítli. A to i osobám, které v minulosti vízum získaly bez problémů nebo firmě, jejíž roční obrat s českými podniky představuje zhruba 10 milion korun.

Tuzemští podnikatelé dokonce uvádějí, že v několika případech, když ruským partnerům nebylo uděleno vízum na vstup do ČR, zkomplikovalo se českým výrobcům uzavření lukrativních kontraktů. V jiných případech si ruští partneři opatřili víza přes jiný stát schengenského prostoru, a to během 4 dnů a bez jakýchkoliv potíží. Navíc ušetřili 22 eur, neboť nemuseli řešit záležitost prostřednictvím "vízového centra". Kdo z toho nic nezískal, byl český partner. Kvůli pozdějšímu odjezdu do Česka si Rusové vypomohli dodávkou z jiné země.

O důvodech, proč Ministerstvo zahraničních věcí ČR postupuje v Rusku takovým způsobem lze jen spekulovat. Mimochodem, nejde jen o Rusko, nedostatečnou flexibilnost a vstřícnost úředníků hlásí čeští podnikatelé i v případě Vietnamu a některých dalších zemí.

V době konjunktury se podobné komplikace nezřídka řešily mávnutím rukou, v těchto dobách propadu zakázek na cizích trzích však každý takový případ daleko výrazněji poškozuje českých byznys. Exportéři, potvrdilo to i únorové šetření Exportéra, požadují jiný, efektivnější a profesionálnější přístup našich úřadů. A úkolem Rady pro obchod a investice, podnikatelských organizací i MPO by mělo být konečně našim diplomatům v Černínském paláci vysvětlit koncept ekonomické diplomacie.