Pokud umíte jednat a pracovat v angličtině a vaše firma nabízí produkty nebo služby na světové úrovni, pak splňujete první dva nejdůležitější předpoklady k získání zakázky od Evropské vesmírné agentury ESA. Škála uplatnění je široká, i když většina příležitostí je v elektronice, softwaru, nových materiálech a dalších moderních průmyslových technologiích. Ale firmy získávají zakázky i ve zdravotnictví, potravinářském průmyslu či stavebnictví.

K úspěšnému zapojení do obchodních příležitostí, které poskytuje členství ČR v ESA, a k překonání počátečních "porodních bolestí" je však třeba i trochu nadšení a více než obchodní zájem.

Česká republika se stala členským státem ESA v listopadu 2008 a přispívá do rozpočtu této agentury řádově 7 miliony eur ročně (povinný fixní příspěvek plus variabilní účast na různých dobrovolných programech). Drtivá část příspěvků se bude vracet zpět do ČR ve formě průmyslových zakázek, především na vývoj nových technologií - pokud se my, české firmy, úspěšně zapojíme do mezinárodních tendrů, které ESA systematicky vypisuje na svém portálu http://emits.esa.int.

Jedním z cílů založení ESA bylo totiž zvýšení konkurenceschopnosti průmyslu členských států. Naše členství a účast na jedné z nejnáročnějších výzev, jako je vyslání satelitů do vesmíru, potvrdí vysokou úroveň českého průmyslu a vynalézavost našich inženýrů na světovém trhu. I když se mnohé české firmy mohou porovnávat úrovní technologií se západoevropskými konkurenty, v kontextu ESA se musíme naučit řadu procesů a specifik, které ESA tendry přinášejí. Během prvních šesti let členství nám proto ESA umožňuje některá zjednodušení a příležitosti získat potřebné zkušenosti bez nutnosti projekty vyhrát v soutěži se zkušenějšími konkurenty.

V květnu 2009 byla první možnost podat v ESA návrhy na ryze české projekty, které by přispěly k současným či budoucím ESA programům. Na tyto projekty jsou alokovány přes 2 miliony eur ročně. Podle neformálních informací se sešlo 54 nabídek. Více než polovina pocházela z průmyslu a zbytek od nekomerčních subjektů.

V ESA už proběhlo expertní hodnocení nabídek a nyní se očekává konečné oznámení úspěšných účastníků po poradě s českými členy - tzv. Task Force. Předpokládáme, že výsledky budou známy ve druhé půli září.

Mezi současné nabídky České vesmírné aliance (Czech Space Alliance, CSA) pro ESA patří vývoj a výroba klíčového prvku na ovládání satelitů, aplikace v satelitní navigaci, využití satelitních technologií v medicíně, dálkový průzkum Země...

Zatím již členové této aliance, která vznikla za podpory CzechTrade, úspěšně ukončili nebo nadále pracují na tuctu vesmírných projektů. Jedná se o vývoj rentgenové optiky či o softwaru na ovládání mikroakcelerometru. Další člen aliance v renomovaném mezinárodním konsorciu vyvíjí subsystémy pro Galileo.

První a zatím jediný ESA projekt, který vyhrál český subjekt jako člen mezinárodního konsorcia v mezinárodním tendru, jde také na konto aliance. Jedná se o systém, který dokáže automaticky vyhledávat informace ze snímků dálkového průzkumu Země. Členové aliance spolupracují s firmami v Německu, Itálii, Španělsku a Británii.

Zároveň průběžně probíhá příprava na řadu standardních ESA tendrů, do nichž se může český průmysl zapojit. Nejlepší způsob je vytvoření pracovních vztahů se zkušenými firmami v zahraničí, které jsou často ochotny navázat spolupráci a ověřit si naše schopnosti pro budoucí větší příležitosti.

CSA vznikla v roce 2006, kdy se sdružili první tři průmysloví zájemci o vesmírné projekty do exportní aliance pod hlavičkou CzechTrade. Od té doby se skupina rozrostla na 12 členů, přičemž v současné době má několik nových kandidátů. V roce 2008 se stala formálním sdružením právnických osob Czech Space Alliance - www.czechspace.eu.

Několik členů aliance má již desítky let zkušeností z práce pro ESA i na jiných vědeckých a průmyslových vesmírných projektech. Takže noví zájemci o ESA projekty v naší průmyslové alianci získají cenné praktické informace jak o postupech v ESA, tak o místní infrastruktuře, která má českou průmyslovou účast podporovat.

Mezi aktivity aliance patří i propagace členů na mezinárodních akcích s tématem vesmír - jak v Evropě, tak v zámoří. Jen v posledních měsících prezentovala aliance své členy v Portugalsku, Španělsku, Kanadě a před Asociací francouzského leteckého a vesmírného průmyslu GIFAS na pařížské letecké výstavě Le Bourget. Spolupracujeme nejen s evropskými asociacemi a národními vesmírnými agenturami, ale i s japonskou agenturou JAXA, Canadian Space Agency, Brazilian Space Agency a dalšími.

Autor je prezident Czech Space Alliance