Přestože do Izraele zavítal ministerský předseda Jan Fischer teprve podruhé, je to jeho srdeční záležitost. Celoživotní statistik a nyní politik je židovského původu, který se k víře předků aktivně hlásí. To, co však českého premiéra přivedlo do Izraele především, byly ekonomické zájmy našich podnikatelů, jejichž mise ho při třídenní návštěvě koncem července provázela. Misi organizovala Hospodářská komora ČR ve spolupráci s Úřadem vlády ČR, MPO, MZV a zastupitelským úřadem v Tel Avivu.

Je proto jen logické, že Jan Fischer v Tel Avivu zahájil česko-izraelské podnikatelské fórum. Jeho cílem byla kromě prezentace obchodních a investičních možností spolupráce s ČR i spolupráce ve vědě a výzkumu a v moderních technologiích. K zaměření právě na tuto oblast měla přispět i dohoda o vzájemné spolupráci ve vědě a technice mezi ČR a Izraelem, která je v ratifikačním procesu. Dohoda byla podepsána ministrem průmyslu a obchodu ČR a velvyslancem Státu Izrael v ČR při příležitosti návštěvy izraelského prezidenta v Praze v letošním roce. Zejména na tuto smlouvu a na podnikatelské příležitosti se magazín Exportér zeptal premiéra Jana Fischera po jeho návratu z Izraele.

Exportér: Jaký byl cíl vaší cesty do Izraele a čeho jste tam konkrétně dosáhl? Byl jste doprovázen podnikatelskou misí.

Cílem bylo najít další možnosti obchodní spolupráce mezi Českou republikou a Izraelem. Izrael patří k našim nejvýznamnějším obchodním a hospodářským partnerům na Blízkém východě, na našem zahraničněobchodním obratu s touto oblastí se podílí přibližně jednou čtvrtinou.

Exportér: Můžete říci, ve kterých oblastech vidíte největší možnosti pro české exportéry?

Pro české firmy se jako nejperspektivnější jeví investice do nových firem tzv. start-ups v oblasti vývoje softwarů, biotechnologií a ostatních oborů vyspělých high-tech technologií. Jedná se o kapitálově méně náročnou a potenciálně dynamickou část ekonomiky. Investice do tradičních odvětví nejsou perspektivní vzhledem k jiným prioritám vlády Státu Izrael, která přesunula těžiště hospodářské politiky právě směrem k podpoře high-tech oborů.

Exportér: V souvislosti s příležitostmi pro české firmy jste při vaší návštěvě také uvedl, že na místě jsou "úvahy o vzájemné spolupráci na třetích trzích". Jaké obory jsou tedy podle vás perspektivní?

Z pohledu spolupráce na třetích trzích je možné za perspektivní obory pro české exportéry považovat automobilový průmysl, což je dané faktem, že v Izraeli nepůsobí výrobci automobilů a veškerá nabídka na místním trhu je tvořena dovozem. Dále je možné zmínit ocelářský průmysl v souvislosti s tím, že v Izraeli probíhá řada infrastrukturních projektů a zároveň tam neexistuje významný ocelářský provoz. Dále chemický průmysl včetně příbuzných oborů, papírenské, plastové a kaučukové výroby, jelikož místní produkce nedokáže pokrýt kompletní domácí poptávku.

Izraelská vláda podporuje příliv zahraničních investic a snaží se o vytvoření co nejpříznivějších podmínek. Více než deset let již prakticky neexistují omezení a izraelská administrativa povoluje v podnikatelské činnosti až 100 procent zahraniční vlastnictví, výjimky tvoří obranný průmysl, kde zahraniční podíl není možný vůbec, mezinárodní telekomunikační služby s maximálně 74procentním zahraničním podílem a bezdrátové telekomunikační služby s až 80procentním podílem.

Exportér: Momentálně se čeká na ratifikaci nové dohody o spolupráci Izraele a ČR v oblasti průmyslového výzkumu. Co tato dohoda obsahuje a jak může pomoci českým exportérům?

Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Státu Izrael o dvoustranné spolupráci při podpoře průmyslového výzkumu a vývoje v soukromé sféře vstoupí v platnost, poté, co ji schválí izraelská strana. V České republice byl již ratifikační proces ukončen.

Podstatné je, že obě strany se zavazují podpořit spolupráci v rámci oblasti výzkumu a vývoje, s cílem aplikovat výsledky spolupráce do výrobní sféry. Prostředky plynoucí z výše zmíněné dohody budou rozdělovány formou veřejné soutěže. Implementací této dohody byl pověřen CzechInvest letos v březnu.

Izraelská strana - všeobecně - nabízí hodně zajímavých investičních pobídek, právě v oblasti vědy a výzkumu. Například nejen daňové prázdniny, ale i granty pro investory v této oblasti.

Exportér: Počítá český stát s podobnými pobídkami, zejména v rámci už zmíněné dohody?

Dohoda se týká pouze spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje. Nezahrnuje takové aktivity, jakými jsou například daňové prázdniny.

Exportér: Jak jinak by stát mohl nebo chtěl podpořit české investice v Izraeli? Izraelský trh je přece známý tím, že se na něj těžko proniká a že konkurence je tam velmi ostrá.

Vláda České republiky spatřuje vhodnou formu podpory českých investorů v organizaci akcí, které napomáhají ke zviditelnění těchto subjektů na izraelském trhu. Příkladem mohou sloužit tzv. technologické dny. První ročník se uskutečnil v listopadu loňského roku v Izraeli. Druhý ročník Česko-izraelských technologických dnů se připravuje na prosinec tohoto roku v Praze.

Exportér: Izrael jste navštívil podruhé. Jak se tato země - podle vás - od vaší minulé návštěvy před dvanácti lety změnila?

Pokrok je vidět na každé ulici. To, co však vidět na první pohled není, je růst intelektuální úrovně, který je pro tuto zemi příznačný v řadě oborů - informační technologie, medicína a další obory.