Bonn
Beethovenfest Každoročně na konci prázdnin ožívá Beethovenovo rodné město festivalem na počest tohoto velkolepého génia. Až do 3. října se dočkáte desítek koncertů v podání předních světových umělců v rámci ročníku, který představí Beethovena jako romantického skladatele. Letos se představí prvotřídní sólisté, jakými jsou například Kent Nagano, Ingo Metzmacher, Sol Gabetta nebo Valerie Gergiev. V průběhu festivalu bude také cyklicky přehráváno všech 32 Beethovenových klavírních sonát. Své dovednosti v Bonnu předvedou klavírní sólisté Mari Kodama, Donald Brautigam, nebo Alexander Melnikov.
www.beethovenfest.de, www.germanwings.com
Brusel
Design September
Dvě stovky designérů a architektů předvedou svá umění na sedmdesáti místech belgické metropole. Na tradičním Festivalu designu v Bruselu, který trvá do 2. října, budou k vidění designové hotely, móda, výstavy, ale také jídlo a mnoho dalšího.
www.designseptember.be
Drážďany
Žádné násilí
Je to dvacet let, co se na drážďanském hlavním nádraží sešli po dnech násilí demonstranti a zástupci státu k pokojnému dialogu. Zvláštní výstava Žádné násilí! Revoluce v Drážďanech 1989 v Městském muzeu ukazuje až do 10. ledna snímky, transparenty, předměty z kultury všedního života a mnoho dalšího, vypráví o cestě velké změny a dokumentuje „drážďanskou cestu“ k demokracii.
www.stmd.de/public
Kolín nad Rýnem
Ruská avantgarda
Až do 3. ledna je v kolínském muzeu Ludwig k vidění první část výstavy věnované ruské avantgardě nazvané Políček veřejnému vkusu: kubo-futurismus a vzestup ruské avantgardy. Jen málokterý umělecký směr poznamenal 20. a 21. století právě tak jako ruská avantgarda. Společenské a estetické otázky, které jsou v těchto dílech vyjádřeny, jsou totiž i dnes velmi aktuální. Kolínská osmisetdílná sbírka, která sestává z děl vytvořených v letech 1910 – 1930, je jednou z největších na světě a prostřednictvím předních ruských avantgardních umožňuje návštěvníkům proniknout do období neoprimitivismu a konstruktivismu.
www.museenkoeln.de/museum-ludwig, www.germanwings.com
Moulins
Rudolf Nurejev
Národní centrum scénických kostýmů v Moulins ve francouzském Auvergne uvádí výstavu nazvanou Rudolf Nurejev, 1938 – 1993, životní cesta, která prostřednictvím fotografií, kostýmů a maket představuje život této taneční a baletní ikony. Vznikla na základě významné sbírky dokumentů, předmětů, mobiliáře, uměleckých děl a kostýmů, které patřily tomuto slavnému tanečníkovi a choreografovi. Jedním z hlavních témat výstavy, jež končí 11. listopadu, je stovka kostýmů z baletů, v nichž Nurejev tančil, a z děl, která vytvořil.
www.cncs.fr
Vídeň
Fotografie Thomase Hoepkera
Osm let po teroristickém útoku v New Yorku uveřejňuje vídeňská galerie WestLicht výstavu fotografií, mezi nimiž najdete také známý záběr hořících věží World Trade Center. Jeden z nejúspěšnějších německých fotografů současnosti Thomas Hoepker na ní představuje okolo 150 snímků. Autor pracoval v letech 1964 až 1989 pro časopis Stern a později stál v čele fotoagentury Magnum. Fotografie z období posledních padesáti let zahrnují legendární snímek pořízený osudového 11. září 2001 na Manhattanu. Trvalo roky, než mohl být tento surrealistický obraz neštěstí poprvé v Americe zveřejněn. Mezi další známá díla patří pro Stern pořízená série snímků Muhammada Aliho nebo reportáže hladomoru v Indii a mnoho dalších fotografií, z nichž promlouvá autorův humanismus.
www.westlicht.com
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist