Spisovatel Arnošt Lustig spolupracuje s Američany na filmu o sametové revoluci. Scénář k hranému snímku o trojici mladíků, kteří tráví společné chvíle večer před 17. listopadem 1989, napsal dokumentarista Gary Griffin, jenž je také hlavním režisérem. Film by se měl v krátké době začít natáčet v Praze. Zahrát si sám sebe by ve snímku mohl bývalý český prezident Václav Havel.

Scénář vychází z příběhu Listopad, který napsal Griffin podle vyprávění několika přátel o událostech v tehdejším Československu na konci osmdesátých let. "Griffin, který byl ve Washingtonu jedním z mých nejlepších studentů, sametovou revoluci nazývá něžnou," řekl včera Lustig. "Spolurežisérem filmu je můj syn Josef," zdůraznil spisovatel. "Já jsem poradce, připravený pomoci se vším, co je třeba," doplnil.

Griffin podle Lustiga chce, aby se ve filmu objevili lidé, kteří se tehdejších událostí aktivně zúčastnili. "Oslovili jsme už Václava Havla, který přislíbil spolupráci," uvedl prozaik.

Filmaři chtějí v Praze natáčet v místech, kudy před dvaceti lety procházel dav. "Věřím, že to bude dobrý snímek, Griffin dostal Oscara před pár lety za jeden ze svých dokumentů, je zárukou kvality," zdůraznil Lustig.

Film by mohl být hotový na jaře. Do snímku se promítnou zážitky Griffina, který v roce 1989 studoval v Praze FAMU a listopadových demonstrací se sám zúčastnil. "Už tehdy něco natočil, snad se záběry objeví i v novém filmu," řekl Lustig, jenž byl v listopadu 1989 ve Spojených státech. "Myslel jsem, že se Sovětským svazem to není přátelství na věčné časy, ale kolonizace na věčné časy," uvedl. "Sledovali jsme v Americe studentské demonstrace, obdivovali jsme statečnost všech těch lidí, kteří zvonili v ulicích, a najednou to spadlo a připadalo nám to jako pohádka o králi, kterému se vrátí z rozbouřeného moře koráb se vším, co kdy měl," popsal spisovatel.

Lustig se ještě v listopadu 1989 vrátil do vlasti, kde udělal pro americký časopis Life rozhovor s Václavem Havlem, Alexandrem Dubčekem a dalšími aktéry tehdejších událostí. "Měli jsme pocit, že život začíná znova. Takové by mělo být i poselství filmu," dodal.


"Spolurežisérem filmu je můj syn Josef. Já jsem poradce, připravený pomoci se vším, co je třeba. "

(řekl Arnošt Lustig, spisovatel)