Čína se všude dere vpřed. Hodnotou hrubého domácího produktu (HDP) je už třetí na světě a letos se nejspíš stane největším vývozcem místo Německa. Rychle jde Čína nahoru také v asijsko-australském žebříčku nejlépe hospodařících firem obchodovaných na burze, který sestavuje prestižní americký časopis Forbes.

V tom posledním obsadily čínské firmy šestnáct příček ve srovnání s pěti v roce 2005, kdy byl sestaven poprvé. Naproti tomu na celé čáře prohrávají japonské firmy. Letos jsou v TOP-50 pouze čtyři ve srovnání se 13 před čtyřmi lety.

Odborníci pracující pro časopis Forbes dali nejprve dohromady 910 firem, jejichž prodejní obrat přesahuje v přepočtu tři miliardy dolarů. Poté analyzovali jejich hospodářské výsledky (tedy příjmy, zisk, výnosnost kapitálu) a pozici na trhu během uplynulých pěti let. V potaz brali také vývoj kurzu akcií a jeho vyhlídky do budoucna.

Společnosti, které v posledním roce (kalendářním či účetním) spadly do ztráty nebo výrazně ztratily na tržní kapitalizaci, mají smůlu. Do prestižní ligy se totiž vůbec nedostanou. To je třeba případ japonské Toyoty a dalších automobilek nebo četných peněžních ústavů.

Čínská auta jedou

V letošní lize se objevila spousta nováčků. Debutovala jich celá dvacítka. Nejvíce jich pochází z Číny jako například obří automobilka SAIC Motor. Nebo mnohem menší firma BYD, která začala jako výrobce akumulátorů a nyní dodává hlavně elektromobily. Její prodejní obrat rostl v posledních pěti letech v průměru o 46 procent ročně. Čistý zisk sice loni klesl o třetinu, ale americký investor Warren Buffett, který v BYD drží 10 procent, může být spokojen: akcie se za posledních 12 měsíců zhodnotily zhruba osminásobně.

Z dalších zemí se v přehledu poprvé objevila například japonská společnost Komatsu, významný světový výrobce strojů na přemísťování zeminy. Velmi dobrých výsledků dosahuje zejména díky vysoké poptávce z Číny, která mohutně investuje do stavebnictví a důlního průmyslu. Komatsu na čínském trhu válcuje mnohem většího amerického konkurenta Caterpillar například v dodávkách obřích sklápěcích aut používaných v lomech.

Po roční pauze se do žebříčku dostal Singapur zastoupený potravinářskou firmou Olam International, která je největším světovým dodavatelem oříšků kešu.

Zdravé indické banky

Na vedoucí Čínu se dotahuje Indie, která má v letošním žebříčku 13 zástupců oproti třem v roce 2005. jeho autoři obzvlášť oceňují firmu Jindal Steel & Power, která se dostala z velkých potíží a stala se z ní jedna z nejhodnotnějších oceláren v zemi podle tržní kapitalizace.

Za pozornost stojí také indické peněžní ústavy Axis Bank a HDFC. Oba bankovní domy vstoupily na trh v roce 1994, kdy vláda v Dillí otevřela finanční služby soukromému kapitálu. Na seznam Forbesu se dostaly díky tomu, že se minimálně angažovaly na globální scéně a raději si hleděly rychle rostoucího indického trhu.

Třetí nejsilnější zastoupení v TOP-50 má Tchaj-wan s pěti firmami. Daří se například výrobci počítačů Acer známému i v Česku, který se letos dostane před amerického konkurenta Dell a podle výše příjmů bude světovou dvojkou hned za další americkou firmou Hewlet-Packard.

Asijsko-australský TOP-50 nejlepších firem se každý rok výrazně obměňuje. V jeho pětileté historii se v něm trvale udrželo pouze sedm firem, s jejichž akciemi se veřejně obchoduje. Patří mezi ně například australský důlní gigant BHP Billiton, indická Infosys Technologies, hongkongská obchodní společnost Li & Fung či tchajwanský technologický koncern Hon Hai Precision Industry.

Do letošní prestižní padesátky se nedostaly dvě významné společnosti, které se v ní držely čtyři předchozí roky - mobilní operátor China Mobile a hongkongský maloobchodní řetězec Esprit.


 


ČÍNŠTÍ DRAVCI
Šéf čínského výrobce elektromobilů BYD Wang Chuanfu byznysu rozumí. Obrat jeho firmy roste již pět let ročním tempem 46 % a její akcie se za poslední rok zhodnotily zhruba osmkrát.
FOTO: BLOOMBERG

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist