Ve společnosti France Télécom to vře. Odborům došla trpělivost a požadují hlavu ředitele Didiera Lombarda. Důvod? Během uplynulého půldruhého roku si vzalo život čtyřiadvacet zaměstnanců, kteří se nemohli psychicky vyrovnat s propuštěním nebo s převedením na jinou, pro ně nepřijatelnou práci. Částečná privatizace firmy začala už v roce 1997.

Poslední z řady sebevražd ve firmě, jejímž největším akcionářem je s 26 procenty stále francouzský stát, se odehrála v pondělí, když jednapadesátiletý Jean-Paul Rouennais skočil z dálničního mostu na jihu Francie do osmdesátimetrové hlubiny.

Jeho manželka televizní stanici RTL řekla, že příčinou narůstajícího stresu jejího muže byla především nedávná změna v pracovním zařazení u France Télécom.

Jean-Paul, otec dvou dětí, přišel v červnu o práci, na kterou byl zvyklý. V horském městě Annency pečoval o zákazníky France Télécomu. Ale vedeni pobočku zrušilo a posadilo ho do call centra, kde musel nabízet produkty stávajícím i potenciálním zákazníkům.

"Tohle opravdu není pro mne. Už nemohu dál," svěřil se údajně jedné kolegyni několik dnů před sebevraždou.

Přerušit "sérii" se nedaří

Odbory nyní hrozí, že podají žalobu na neznámého pachatele pro "neomluvitelné selhání zaměstnavatele, který ohrozil zaměstnance při práci".

Ředitel Didier Lombard dosud žádnou pobočku, kde "oběti" restrukturalizace pracovaly, nenavštívil. Tento týden tak učinil poprvé. Zaměstnanci ho přivítali bučením a pokřikováním "Lombarde odstup" nebo "Zmiz, ty vrahu". Obvinili ho také z toho, že drásá zaměstnance a ničí jejich rodinný život.

 

France Télécom se snaží šetřit

22 000 pracovních míst zrušila společnost během posledních čtyř let. Reorganizace však byla kvůli přibývajícím sebevraždám pozastavena do konce října. Společnost nyní ve Francii zaměstnává na 100 tisíc lidí.

Prodejní obrat

Loni meziročně stoupl o jedno procento na 53,5 miliardy eur.

Za letošní první pololetí se však snížil o 3,2 procenta na 25,5 miliardy eur. Podle tohoto ukazatele je ovšem France Télécom stále třetím největším telekomunikačním operátorem v Evropě.

Kolik firma vydělává

Zisk před zdaněním, úroky a odpisy v prvním pololetí meziročně klesl o 5,1 procenta na 8,8 miliardy eur.

Tvrdý plán úspor

Společnost, ve které stát drží 24 procent, hodlá v letech 2008 - 2011 snížením nákladů - například ve svých počítačových centrech - ušetřit ročně 1,5 miliardy eur.

Lombard a jeho manažerský tým se už celé měsíce snaží přerušit "pekelnou sérii" sebevražd. Vedení ve spolupráci s odbory založilo zvláštní skupinu, která má zjistit skutečné příčiny sebevražd.

Pro stresované zaměstnance byla zavedena i "horká linka" s psychology a firma přijala další podnikové lékaře.

Úsilí managementu ale nepřináší kýžené výsledky. Lombard mluví o "nákaze" mezi zaměstnanci, jejímuž šíření se zatím marně snaží zabránit. V polovině září mu z úst uklouzlo, že to jsou "módní sebevraždy", ale hned se za svá slova zaměstnancům omluvil.

Nejlepší obrana je útok

Vedení France Télécomu se současně snaží účinněji čelit tlaku svých odborů. Odbory obviňuje z toho, že "manipulují s fakty", když hovoří o celé sérii sebevražd způsobené propouštěním a špatnými pracovními podmínkami. "Jenom nepatrná část zaměstnanců se skutečně nesžila s novou podnikovou strukturou, technologickými změnami i potížemi, které společnosti přináší stále ostřejší konkurence," uvedl v rozhovoru pro časopis Nouvel Observateur Lombardův zástupce Louis-Pierre Wenes.

Řada sebevražd, která začala loni v únoru, znepokojuje už i francouzskou vládu. Ministryně hospodářství Christine Lagardeová požádala předsedu představenstva France Télécom Didiera Lombarda, aby urychleně svolal zvláštní zasedání vedení firmy.

"Je třeba udělat vše, aby se našly kořeny tohoto problému, a zjistit, zda souvisejí s plány restrukturalizace a se změnami v zaměstnání," řekla ministryně.