Například podle studie poradenské agentury v oblasti lidských zdrojů Manpower předpokládá, že 7 % českých firem bude během letošního posledního čtvrtletí propouštět, zatímco v polovině roku to bylo jen 5 % firem. Studie "Global Employment Outlook Survey" navíc řadí Českou republiku spolu s Japonskem a Maďarskem na 5. místo v seznamu zemí, kde se nejhůře hledají nová pracovní místa. Mají s takovou předpovědí uchazeči o zaměstnání a tedy i absolventi vysokých škol vůbec šanci najít uplatnění?
Které obory jsou "trendy"?
Již tradičně trpí některé obory nedostatkem kvalifikovaných odborníků. Mezi ně patří především IT nebo programátorské práce, sektor zákaznického servisu nebo farmacie. Dle statistik ze serverů job.cz a práce.cz se v těchto segmentech zvýšila poptávka po nové pracovní síle o 20 až 50 %. "Podle našich zkušeností jsou v současné době nejvíce žádaní odborníci v oborech obchodu, prodeje a řízení projektů. Šéfové firem proto preferují ty uchazeče o práci, kteří absolvovali studijní programy orientované na řízení podniku, jako je MBA, právnické LLM anebo podobné programy zaměřené na marketing a profesionální komunikaci. Tento trend potvrzuje i každoročně se zvyšující počet přihlášek na naši školu," říká Dr. Andreas Antonopoulos, rektor University of New York in Prague (UNYP).
Jak skloubit znalosti lidí s potřebami firem
Ze závěrů Fóra průmyslu a vysokých škol, které se konalo letos 15. září, vyplývá, že v oblasti spolupráce mezi podnikatelským sektorem a akademickou obcí v České republice je stále co řešit. Největší tuzemské firmy a tedy největší zaměstnavatelé na setkání zdůraznili, že potřebují více informací o plánech vlády v oblasti celoživotního vzdělání, aby mohli efektivněji naplánovat své investice do vzdělávání lidských zdrojů. "Na jedné straně naši zákazníci stále bojují s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců v technických odvětvích, a to i proto, že ne vždy získané vědomosti při studiu odpovídají potřebám zaměstnavatele. Na straně druhé je přitom celkově velmi obtížné nalákat uchazeče na studium těchto oborů, které zkrátka nejsou nyní populární," komentuje nedostatek odborníků Mark Hamill, global managing director ve společnosti Spengler Fox.
Řešení: cílená investice do vzdělání
Podle řady odborníků je jedním z řešení současného problému s hledáním práce především investice do vlastního vzdělání. Firmy stále více vyžadují praxi a zkušenosti v daných oborech, a proto by měli nejen uchazeči o práci, ale i zájemci o studium vyhledávat takové možnosti vzdělávání, které v rámci výuky umožňují již tolik potřebnou praxi. Zvážit je třeba také uplatnitelnost v daném oboru po jeho dostudování. Uplatnění na místních i globálních trzích práce najdou především ti, jejichž vzdělání bude hmatatelným přínosem pro chod firem. Mezi takové patří většinou absolventi programů MBA, právního LLM apod., které jsou založeny na úzkém propojení teorie s praxí. "Pro zaměstnavatele je klíčové nalézt takové uchazeče o práci, kteří jsou schopni vést a motivovat lidi, mají dobré komunikační schopnosti a kteří dokáží vytvořit dlouhodobou vizi vedoucí k úspěchu firmy. Od našich korporátních partnerů neustále slyšíme, že absolventi studijních programů založených na úzkém sepjetí s praxí jsou pro ně jakožto zaměstnavatele nezbytní," dodává pan Antonopoulos, rektor UNYP. -
Jan Vlček
nezávislý publicista
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist