Vážená redakce,

oslovil mne článek náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Tlapy "Stejné otázky, jiné odpovědi" (pozn. red. - článek vyšel v zářijovém vydání Exportéra). Zasahuje do citlivého místa našeho snažení o rozšíření exportních možností v oblasti vývozu, v tomto případě vodárenských technologií. V rámci uskupení firem pod názvem Czech Water Alliance (CWA) se snažíme od roku 2004 exportovat a vyhledávat nové exportní možnosti pro 14 firem, které jsou současnými členy naší aliance.

Samotná aliance vznikla jako jedna z prvních v ČR za organizačního přispění agentury CzechTrade a spolupráce formou gestorství trvá stále. Pokud mohu hodnotit, pak vlastní činnost CzechTrade se kontinuálně vyvíjela a vyvíjí směrem od onoho "otevírání dveří" k soustavné a systematické práci i po jejich otevření. Že se jedná o placenou službu, je jen dobře, oboustranně to zvyšuje tlak na kvalitně odvedenou práci. O výši platby lze vést diskuse, také je vedeme a nacházíme kompromisní řešení.

Závěr článku otevírá úvahy o zapojení diplomatických pracovníků ve prospěch exportujících firem v oblasti obchodní politiky. Právě v tomto směru vidí autor článku ještě velký potenciál. Jeho závěry a směr, který naznačuje, je jednoznačně správný. Věřím, že také jeho článek je vedle "otevření dveří" k letitému zažitému přístupu diplomatů vyjádřením postoje k ochotě provést i další kroky. Abychom při zadání stejné otázky za rok nejen slyšeli, ale i cítili na vlastní kůži při jednáních v zahraničí posun v naznačených žádoucích aktivitách našich diplomatů.

Naštěstí mám s některými našimi ambasádami i pozitivní zkušenosti a přiznám se, že jsme byli někdy až příjemně překvapeni. Jmenovitě se jednalo o Athény, Petrohrad, Řím, Moskvu a Šanghaj. Do budoucna by určitě všichni exportéři přivítali, aby se nejednalo o překvapující situace, ale o standardní a profesionální přístup ze strany státu. I proto jsem optimista, že autorem navrhovaná změna k lepšímu je možná.

S pozdravem Ing. Ivan Nikl
Autor je lídrem CWA a jednatelem MAEP, s. r. o.