Vlna krachů a bankrotů dál postupuje českou ekonomikou a v prvním pololetí příštího roku má ještě nabývat na síle. Podle údajů společnosti Creditreform bylo na firmy jen od ledna do října podáno 4290 insolvenčních návrhů, což je o šedesát procent víc než za stejné období loňského roku. Konkurzem zatím skončilo skoro 1300 případů. Společnost Creditreform předpověděla, že počet firemních insolvencí letos pokoří pětitisícovou hranici.

Na řadě jsou menší prodejci

Zatímco dosud se hroutili hlavně exportéři, především v oblasti strojírenství, automobilového a elektroprůmyslu, teď teprve se krize plně přenáší na domácí výrobce i prodejce. Stále víc lidí je bez práce, a tak kvůli sníženým příjmům začínají šetřit. "Lidé si nyní více odpírají nákup sportovního vybavení, módy a luxusnějšího zboží. Firmy závislé na domácí spotřebě mají stále větší problémy. Dopad už nějakou dobu pociťují i restaurace. Situace v těchto oblastech se bude zhoršovat. U exportérů naopak čekáme stabilizaci," říká Radek Laštovička ze společnosti Coface, která se zabývá správou pohledávek.

Tento trend potvrzuje například dva týdny starý konkurz na firmu Flexible, provozovatele obchodů s oblečením 4U Store, v níž se angažoval moderátor Leoš Mareš. Do konkurzu se dostala kvůli špatným obchodním výsledkům. "S ohledem na současný stav trhu nelze očekávat pozitivní změnu, která by přinesla takový nárůst příjmů z podnikání, který by umožnil úplnou úhradu závazků navrhovatele," řekl místopředseda představenstva Flexible Karel Dvořák.

Maloobchod se obává především nadcházejících Vánoc. "Kvůli přibývajícímu počtu nezaměstnaných budou Vánoce v poptávce spotřebitelů mnohem slabší, než bylo zvykem. Prodejci tak budou tlačeni do velkých slev," říká šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. V seznamech zkrachovalých firem mají podle něj přibývat hlavně mikrofirmy a živnostníci.

Nejčastějším důvodem firemních krachů je výrazný pokles poptávky po zboží a službách. Neplatící zákazníci a odběratelé jsou hned na druhém místě.

Teď záleží na bankách

Osud firem budou ale v následujících měsících držet v rukou zejména banky. "Zatímco dřív se úvěry obnovovaly jednou ročně, dnes banky s podnikateli vyjednávají každý měsíc a drží je tak v šachu. Jejich ochota úvěrovat bude teď pro ekonomiku klíčová," domnívá se Havlíček.

Dosud největší letošní konkurz byl vyhlášen na sklárny Bohemia Crystalex Trading, kde pracovalo asi pět tisíc lidí.

Bankrotem letos skončilo 1300 ze všech insolvenčních návrhů. Z toho jich bylo 1400 zamítnuto pro nedostatek majetku a jenom asi 800 případů kvůli formálním vadám.

Desítky případů přitom představují "šikanózní návrhy", kdy jedna firma vydírá druhou s tím, že pokud nezaplatí, podá na ni návrh na insolvenci. V letošním roce se podobným způsobem v insolvenčním rejstříku ocitly například firmy Hochtief, Strabag, OHL ŽS, VOKD nebo Tesco.

V posledních měsících podle údajů Creditreform rapidně narůstal i počet osobních bankrotů. Ten se vyšplhal na 3168, oproti 1670 v prvních deseti měsících loňského roku. O oddlužení požádalo 2721 lidí, u 1609 případů bylo povoleno.


Krachy a insolvence

1298

Za prvních deset měsíců letošního roku zkrachovalo 1298 firem. Vloni to ve stejném období bylo 784 podnikatelů. Jde tedy o 65procentní meziroční nárůst.

4290

Za letošek bylo na firmy podáno celkem 4290 insolvenčních návrhů. Ve stejném období loni to bylo 2671. Asi 800 návrhů přitom bylo odmítnuto pro formální nedostatky.

3168

Osobní bankrot letos prodělalo 3168 lidí oproti loňským 1670. O oddlužení letos požádalo 2721 osob, u 1609 případů to bylo povoleno. Konkurzem skončilo 275 případů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist