Největší zájem o pronájem virtuálních kanceláří je mezi menšími a středně velkými podnikateli. Hned za nimi to jsou zahraniční firmy, které teprve míří na český trh.

Zájem o "nepevné" kanceláře rok od roku roste. "Podle našeho průzkumu takových firem bylo na konci října 13 tisíc. Loni touto dobou jich byla polovina," říká David Vidomus, marketingový ředitel firmy Office House. Hlavním důvodem je snížení nákladů firmy na provoz kanceláře. Nájmy "nebytovek" i přes krizi totiž nijak výrazně neklesly. Často z nich pracují personální a finanční konzultanti, právníci, jazykové a překladatelské agentury, internetové obchody, spediční společnosti nebo programátorské firmy.

"Protože zajišťujeme motivační zaměstnanecké programy a organizujeme firemní akce většinou přímo u klienta, nepotřebujeme velké prostory pro realizaci. Jedna pevná kancelář by pro nás byla nepraktická," říká Daniela Kraydlová z firmy Global Management Studio.

Dále je to kvůli prestižnější adrese v centru města. Ta působí lépe. Jindy může převažovat důvod uniknout pozornosti kontrolních úřadů. "Ne, že by firma prováděla něco nekalého, ale přenos sídla do většího města omezí tlak místních úřadů a tím i frekvenci nejrůznějších kontrol, které od podnikání zdržují," říká Josef Jaroš ze Smart office.

Velkým plusem je, že lze bez problémů na adresu virtuální kanceláře přihlásit i své sídlo firmy. S tím bývají u klasických kanceláří občas problémy. Hodně pronajímatelů se bojí udělit souhlas firmě, kterou vlastně vůbec nezná.

K většímu zájmu o virtuální kanceláře také přispěla novela zákona. "Po odstranění požadavku, že sídlo firmy musí být ve stejném místě jako správa společnosti, zájem výrazně vzrostl," říká Jan Stávka, ředitel společnosti Office Advisor, která zprostředkovává pronájem virtuálních kanceláří v celé střední i východní Evropě.VIK


Virtuální kancelář je v době krize nejlevnějším a bezpečným řešením pro každého začínajícího podnikatele.