Polostátní energetická firma ČEZ kupuje podíl v domácí teplárenské dvojce - firmě Dalkia ČR. Podle dobře informovaného zdroje HN by měla být dohoda oznámena už dnes. Jednalo by se o jednu z největších transakcí v české energetice - má hodnotu převyšující devět miliard korun. Za 15 procent v Dalkii má ČEZ zaplatit přes 3,5 miliardy korun a za většinu v její dceřiné firmě Dalkia Ústí nad Labem přes 5,5 miliardy korun.

Jde přitom o další díl v přeskupování sil v tuzemské energetice. Koncem minulého týdne Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil rekordní energetický obchod - prodej společnosti International Power Opatovice do rukou skupiny J&T za celkem 22,5 miliardy. Obchod mezi ČEZ a Dalkií zřejmě čekal jen na potvrzení opatovické transakce antimonopolními úředníky.

ČEZ ani Dalkia obchod o víkendu nepotvrdily, ale ani nevyvrátily. "Nebudeme se k tomu vyjadřovat," odmítla dotazy HN Eva Nováková, mluvčí ČEZ. Stejně reagoval i šéf Dalkie ČR Zdeněk Duba. Fakt, že Dalkia hledá pro svá aktiva kupce a že se o ně zajímá právě ČEZ, je však znám už několik měsíců.

Prodejem chce Dalkia získat zdroje k vlastním plánovaným akvizicím: "Chystá například koupi tepláren NWR Energy," řekl zdroj HN. Právě Dalkia je znalci trhu už delší dobu považována za nejvážnějšího zájemce o společnost, kterou nabízí k prodeji uhlobaron Zdeněk Bakala (majitel vydavatele HN, společnosti Economia).

Jde i o teplo pro Prahu

Kromě toho má však Dalkia v plánu ještě jeden krok: chce ovládnout Pražskou teplárenskou. Ta dnes patří téměř z poloviny do skupiny International Power Opatovice. Tedy do majetku, který smí po čerstvém verdiktu antimonopolního úřadu z konce minulého týdne převzít J&T.

Mimochodem, J&T se ke koupi Opatovic letos v létě dostala i díky Dalkii. Podle informací HN právě Dalkia půjčila J&T na obchod zhruba desetinu kupní ceny. Za to získala příslib, že se pak bude moci zapojit do plánovaných výměn majetku mezi velkými energetickými hráči a skončit jako vládce Pražské teplárenské.

Jaké kroky se dál chystají? Podle už dříve oznámeného plánu koupí ČEZ od J&T teplárenskou část opatovické skupiny. Na to budou navazovat další transakce. Spojenci ČEZ, J&T a Dalkia mají v plánu nabídnout menšinovému akcionáři v Pražské teplárenské, německé firmě EnBW, aby odtud odešla a své akcie jim přenechala. Na oplátku nabídnou EnBW 41procentní podíl, který J&T dnes drží v jiné lukrativní firmě - v Pražské energetice.

V Pražské energetice, stejně jako v Pražské teplárenské, je EnBW dnes jen minoritním akcionářem. Výměnou podílů by Pražskou energetiku mohla zcela ovládnout, zatímco ČEZ s J&T by zase daly dohromady majoritu v Pražské teplárenské, kterou má slíbenou Dalkia.

Nová podoba českého trhu

Aktéři chystaných obchodů už několik měsíců odmítají odkrýt karty. "Nebudeme komentovat spekulace," říkají shodně zástupci zúčastněných firem. I tak je budoucí podoba české energetiky stále jasnější. Podaří-li se dotáhnout řetězec obchodů do konce, vyšvihla by se německá EnBW z dnešního menšinového akcionáře dvou firem v suverénního vládce Pražské energetiky. J&T bude vlastnit elektrárnu Opatovice. ČEZ posílí na trhu s teplem a propojí se s Dalkií. A Dalkia, silná dosud hlavně na Moravě, ovládne Pražskou teplárenskou, jednu z nejvýznamnějších společností svého druhu v Čechách.

Pro ČEZ může být úspěšné dovršení jednání s Dalkií "náplastí" na páteční zprávy z Turecka, kde neuspěl ve třech tendrech na privatizované rozvodné sítě.