Polostátní energetická firma ČEZ kupuje podíl v domácí teplárenské dvojce - firmě Dalkia ČR. Podle dobře informovaného zdroje HN by měla být dohoda oznámena už dnes. Jednalo by se o jednu z největších transakcí v české energetice - má hodnotu převyšující devět miliard korun. Za 15 procent v Dalkii má ČEZ zaplatit přes 3,5 miliardy korun a za většinu v její dceřiné firmě Dalkia Ústí nad Labem přes 5,5 miliardy korun.

Jde přitom o další díl v přeskupování sil v tuzemské energetice. Koncem minulého týdne Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil rekordní energetický obchod - prodej společnosti International Power Opatovice do rukou skupiny J&T za celkem 22,5 miliardy. Obchod mezi ČEZ a Dalkií zřejmě čekal jen na potvrzení opatovické transakce antimonopolními úředníky.

ČEZ ani Dalkia obchod o víkendu nepotvrdily, ale ani nevyvrátily. "Nebudeme se k tomu vyjadřovat," odmítla dotazy HN Eva Nováková, mluvčí ČEZ. Stejně reagoval i šéf Dalkie ČR Zdeněk Duba. Fakt, že Dalkia hledá pro svá aktiva kupce a že se o ně zajímá právě ČEZ, je však znám už několik měsíců.

Prodejem chce Dalkia získat zdroje k vlastním plánovaným akvizicím: "Chystá například koupi tepláren NWR Energy," řekl zdroj HN. Právě Dalkia je znalci trhu už delší dobu považována za nejvážnějšího zájemce o společnost, kterou nabízí k prodeji uhlobaron Zdeněk Bakala (majitel vydavatele HN, společnosti Economia).

Jde i o teplo pro Prahu

Kromě toho má však Dalkia v plánu ještě jeden krok: chce ovládnout Pražskou teplárenskou. Ta dnes patří téměř z poloviny do skupiny International Power Opatovice. Tedy do majetku, který smí po čerstvém verdiktu antimonopolního úřadu z konce minulého týdne převzít J&T.

Mimochodem, J&T se ke koupi Opatovic letos v létě dostala i díky Dalkii. Podle informací HN právě Dalkia půjčila J&T na obchod zhruba desetinu kupní ceny. Za to získala příslib, že se pak bude moci zapojit do plánovaných výměn majetku mezi velkými energetickými hráči a skončit jako vládce Pražské teplárenské.

Jaké kroky se dál chystají? Podle už dříve oznámeného plánu koupí ČEZ od J&T teplárenskou část opatovické skupiny. Na to budou navazovat další transakce. Spojenci ČEZ, J&T a Dalkia mají v plánu nabídnout menšinovému akcionáři v Pražské teplárenské, německé firmě EnBW, aby odtud odešla a své akcie jim přenechala. Na oplátku nabídnou EnBW 41procentní podíl, který J&T dnes drží v jiné lukrativní firmě - v Pražské energetice.

V Pražské energetice, stejně jako v Pražské teplárenské, je EnBW dnes jen minoritním akcionářem. Výměnou podílů by Pražskou energetiku mohla zcela ovládnout, zatímco ČEZ s J&T by zase daly dohromady majoritu v Pražské teplárenské, kterou má slíbenou Dalkia.

Nová podoba českého trhu

Aktéři chystaných obchodů už několik měsíců odmítají odkrýt karty. "Nebudeme komentovat spekulace," říkají shodně zástupci zúčastněných firem. I tak je budoucí podoba české energetiky stále jasnější. Podaří-li se dotáhnout řetězec obchodů do konce, vyšvihla by se německá EnBW z dnešního menšinového akcionáře dvou firem v suverénního vládce Pražské energetiky. J&T bude vlastnit elektrárnu Opatovice. ČEZ posílí na trhu s teplem a propojí se s Dalkií. A Dalkia, silná dosud hlavně na Moravě, ovládne Pražskou teplárenskou, jednu z nejvýznamnějších společností svého druhu v Čechách.

Pro ČEZ může být úspěšné dovršení jednání s Dalkií "náplastí" na páteční zprávy z Turecka, kde neuspěl ve třech tendrech na privatizované rozvodné sítě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist