Čína doufá, že se jí lék podaří vylepšit a použít jako jedinečnou zbraň proti malárii, nikoli na vlastní půdě, kde se tuto smrtelnou chorobu podařilo vymýtit, ale v Africe, kde nemoc každých 30 sekund zabije jedno dítě.

Čínští výzkumníci testují výsledky svého zkoumání na ostrově Moheli u afrického pobřeží, kde již zaznamenali velké úspěchy.

V laboratořích v Kuang-čou se jim podařilo extrahovat semena sladkého pelyňku ročního, zvaného Artemisia annua, který roste divoce jen v Číně, Vietnamu a příhraničních oblastech Barmy.

"V každé divoce žijící rostlině je podíl artemisininu asi 0,6 procenta. Nám se podařilo tento podíl zvýšit na 1,2 až 1,8 procenta," sdělil výzkumný asistent Feng Li-ling z Institutu tropického lékařství na Univerzitě tradiční čínské medicíny v Kuang-čou.

Účinnost přípravků vědci testují na ostrově Moheli, který patří ke svazu ostrovů Komory.

Všech 36 tisíc obyvatel bylo očkováno účinnou látkou dvakrát v rozmezí 40 dnů. Vědcům se tak podařilo malárii téměř vymýtit. "Předtím bylo v nemocnicích 70 až 80 procent pacientů hospitalizovaných s malárií. Dnes byste je zde těžko hledali," uvedl Li Kuo-čchiao z Institutu tropického lékařství.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist