Čína doufá, že se jí lék podaří vylepšit a použít jako jedinečnou zbraň proti malárii, nikoli na vlastní půdě, kde se tuto smrtelnou chorobu podařilo vymýtit, ale v Africe, kde nemoc každých 30 sekund zabije jedno dítě.
Čínští výzkumníci testují výsledky svého zkoumání na ostrově Moheli u afrického pobřeží, kde již zaznamenali velké úspěchy.
V laboratořích v Kuang-čou se jim podařilo extrahovat semena sladkého pelyňku ročního, zvaného Artemisia annua, který roste divoce jen v Číně, Vietnamu a příhraničních oblastech Barmy.
"V každé divoce žijící rostlině je podíl artemisininu asi 0,6 procenta. Nám se podařilo tento podíl zvýšit na 1,2 až 1,8 procenta," sdělil výzkumný asistent Feng Li-ling z Institutu tropického lékařství na Univerzitě tradiční čínské medicíny v Kuang-čou.
Účinnost přípravků vědci testují na ostrově Moheli, který patří ke svazu ostrovů Komory.
Všech 36 tisíc obyvatel bylo očkováno účinnou látkou dvakrát v rozmezí 40 dnů. Vědcům se tak podařilo malárii téměř vymýtit. "Předtím bylo v nemocnicích 70 až 80 procent pacientů hospitalizovaných s malárií. Dnes byste je zde těžko hledali," uvedl Li Kuo-čchiao z Institutu tropického lékařství.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist