Indexy od 10. srpna

Dow Jones (USA)

+ 9,7%

Index PX (Praha)

+ 0,3%

Kenneth Fisher

"Je to jen pravý opak nadměrného pesimismu, který jsme zažívali před necelým rokem. Máme před sebou ještě dlouhý býčí trh, stejně jako jsme zažili hluboký medvědí trh," tvrdí americký miliardář a investor.

Rostoucí chuť k riziku žene na akciové trhy stále více investorů. Hlavní americký index Dow Jones stoupl za posledních šest obchodních dní o více než pět procent. A podle řady expertů vše nasvědčuje tomu, že bude dále posilovat. V úterý v podvečer se jeho hodnota pohybovala kolem 10 205 bodů. Předtím vystoupla na 13měsíční maximum 10 227 bodů.

Investoři věří, že akcie porostou díky tomu, že centrální banky budou po delší dobu držet nízkoúrokové sazby, aby podpořily návrat ekonomiky k růstu. To již minulý týden přislíbila americká centrální banka Fed a o víkendu se k ní přidali i centrální bankéři zemí skupiny G20.

Chuť riskovat se projevuje v růstu cen akcií a komodit. Ztrácí naopak americký dolar, a to hlavně kvůli takzvaným "carry trades", kdy si investoři půjčují nízkoúročené dolary a investují je do výnosnějších aktiv.

Americký miliardář Kenneth Fisher očekává, že akcie na Wall Street přidají během následujících tří měsíců 25 procent. "Je to jen opak nadměrného pesimismu, který jsme zažívali před necelým rokem. Máme před sebou ještě dlouhý býčí trh, stejně jako jsme zažili hluboký medvědí trh," říká Fisher.

Investory navnadila také končící výsledková sezona amerických firem. Ze 430 firem obsažených v indexu S&P 500, které už výsledky zveřejnily, jich podle agentury Bloomberg 357 překonalo odhady analytiků. "Trh nyní čeká, jak dopadnou maloobchodní prodejci. Jejich výsledky rozhodnou o dalším směru akciových burz," říká Gerold Kühne z lichtenštejnské společnosti LLB Asset Management.

Ze zámoří přicházejí i další dobré zprávy - americká ekonomika má naději na rychlejší oživení. Tedy alespoň podle listopadového průzkumu Blue Chip Economic Indicator by po letošním propadu o 2,4 procenta měla ekonomika USA v příštím roce stoupnout o 2,7 procenta. A to je víc, než se dosud čekalo.

Americká centrální banka Fed navíc začátkem týdne oznámila, že devět z deseti bank splnilo požadavky na navýšení kapitálu, které vyplynuly z jarních zátěžových testů. Finanční instituce navýšily základní kapitál celkem o 77 miliard dolarů a překonaly tak původní cíle, které stanovil Fed. Požadavky nesplnila pouze GMAC, finanční dcera automobilky General Motors.

Americké burzy nicméně poněkud utíkají těm evropským. Během posledních tří měsíců se index Dow Jones posunul téměř o 10 procent výše, zatímco pražská burza je na stejných úrovních jako v polovině srpna. "Americké firmy prezentují prokazatelně silnější čísla než společnosti v Evropě. Navíc jim pomáhá i oslabující dolar. Více samozřejmě těm firmám, které mají většinu svých tržeb v zahraničí," říká makléř společnosti Cyrrus Peter Dömény.

 Jdeme do rizika

Na burzovní parkety se stále rychleji vrací důvěra a chuť k riziku. Jak dlouho vydrží?
FOTO: BLOOMBERG