Nejsilnější nápor na výrobu a obchod zažívají závěrem roku rozhodující producenti lihovin, vína, sektů a piva, kteří v prosinci uplatní na trhu až třetinu roční produkce. Ani hospodářská krize poptávku neomezila. Výrobci očekávají minimálně stejný prodej jako loni. Uvedli to zástupci Stocku, Bohemia Sektu a Plzeňského Prazdroje, největších českých výrobců alkoholických nápojů.

Plzeňský Stock letos dokonce očekává v Česku o pět procent vyšší prodej lihovin než v rekordním loňském roce, kdy činil 27,53 milionu litrů. Podnik vyrábí už 1,5 měsíce nonstop včetně víkendů, přijal 36 brigádníků. "Předpokládali jsme, že mimořádné směny ukončíme v polovině listopadu, ale pojedeme naplno až do Vánoc," řekl šéf Stocku Plzeň Petr Pavlík. V říjnu, listopadu a prosinci firma očekává vůbec nejvyšší objemy, které kdy dokázala za jeden měsíc vyrobit. Už v říjnu stočila rekordních 6,3 milionu lahví, odhad pro prosinec činí 10,5 milionu lahví (6,6 milionu litrů). Prodej podpořilo avizované zvýšení spotřební daně od ledna.

"Vzhledem k dobám ležení trvá výrobní špička už od října. Nejvíce přesčasů slouží lidé na stáčírně," řekl mluvčí Prazdroje Jiří Mareček. Pivovar prodá v prosinci minimálně stejně piva jako v nejparnějších měsících. Před Vánoci je ale na rozdíl od léta největší poptávka po prémiových, tedy nejdražších pivech. "Značky Pilsner Urquell prodáme v prosinci nejvíce v roce," dodal mluvčí.

"Výroba jede na plnou kapacitu," řekl Ondřej Beránek, finanční ředitel Bohemia Sektu Starý Plzenec, největšího českého výrobce sektů a vín. Vánoce jsou pro firmu tradičně nejsilnějším prodejním obdobím. Už od srpna pracují zaměstnanci v prodloužených směnách, což potrvá až do Vánoc.