V dánském Aarhusu vznikl první dům postavený na principu aktivního domu, tedy obytného prostoru s nízkou energetickou náročností, zdravým vnitřním prostředím, prosvětlením a kvalitním architektonickým řešením.
Jde o zkušební laboratoře, kde se budou jednotlivé parametry, principy a postupy zkoumat v reálných domácnostech. Domy kromě požadavku na energetickou nenáročnost kladou důraz na maximální uživatelský komfort obyvatel a ohleduplnost k životnímu prostředí.
Experiment - "stroj na energii" je postaven ve formě obvyklé rezidenční výstavby v Dánsku.
Dům je maximálně prosluněn, plocha oken představuje 40 procent podlahové plochy.
Všechny místnosti v domě mají okna orientovaná minimálně na dvě světové strany, aby mohly aktivně využívat veškerý potenciál slunce a čerstvého vzduchu.
Budova je vybavena automatickým řízením stínění a větrání, napojeným na domovní meteorologickou stanici pro dosažení teplotní pohody, komfortu obyvatel i úspor energie.
Jde o dřevostavbu. Veškeré použité materiály byly vybírány s ohledem na emise CO2 potřebné k jejich výrobě.
Celková spotřeba energie je pokryta z obnovitelných zdrojů instalovaných v budově samotné.
Energetická bilance domu končí přebytkem a zhruba za třicet let vrátí zpět do sítě energii potřebnou k jeho výstavbě a k výrobě materiálů, ze kterých je postaven.
Dům má již od 1. července své obyvatele - čtyřčlennou rodinu Simonsenových. Ti jsou vítězové z výběrového řízení, jehož cílem bylo najít vhodnou "testovací rodinu".
Po dobu jednoho roku bude unikátní dům hodnocen z hlediska spotřeby energií.
Testovací rodina, jejíž tři členové jsou astmatici, bude sledovat, zda bydlení v tomto unikátním domě, který byl postaven na základě požadavku zdravého vnitřního prostředí, bude mít vliv na jejich zdravotní stav.
Tyto výsledky potom budou k dispozici na webových stránkách projektu.
Takzvaný aktivní dům je první z projektu Velux Model home 2020.
Energetické vybavení domu
Fotovoltaické články, solární kolektory, tepelné čerpadlo.
V zimních měsících (počítáno cca 3 měsíce v roce) bude využíván systém řízeného větrání s rekuperací, po zbytek roku je využíváno přirozené větrání, a tím dochází k úspoře energie.
Kontrolní systém domu snižuje spotřebu energie a zajišťuje dobré vnitřní klima.
Denní světlo je využito tak, aby zajišťovalo zdraví a dobrou pohodu obyvatel, minimalizovalo spotřebu elektrické energie pro svícení během dne. Plocha oken činí 40 procent plochy podlahy.

Foto: Velux
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist