Hardvár patří mezi sedm nejposvátnějších měst v Indii. Letos na jaře se zde sejde asi 30 milionů poutníků na hinduistické slavnosti Khumb Mela, která je největším duchovním setkáním na světě.
Hardvár najdete ve státě Uttaránčal asi 250 kilometrů severovýchodně od metropole Dillí. Město je odnepaměti uctíváno všemi pravověrnými hinduisty jako místo, kde řeka Ganga opouští Himálaj a mění se ve veletok. V překladu znamená název města Brána Boží. Historická část dnešního Hardváru leží v rovině na pravém břehu Gangy. Na zeleném pozadí Himálajského předhůří tady trčí k nebi malebné siluety věží desítek po staletí budovaných chrámů patřících vyznavačům šivaismu, višnuismu a dalších hinduistických směrů. Právě k nim putují každoročně zástupy poutníků z celé země, aby se zde zúčastnili společných modliteb. Pro mnohé z nich je návštěva Hardváru splněním celoživotního snu.
Hardvár je město starobylé, jež v minulosti vystřídalo už mnoho jmen. Původně neslo název Kapila - podle legendárního mudrce, který právě zde v náboženském odříkání dokonal svůj asketický život.
Božské schody
Nejživějším místem města je ghát (schody do řeky) Har kí paurí (Božské schody), kam přicházejí po celý den zástupy věřících, aby provedli očistnou koupel v řece. Jelikož většina z nich neumí plavat, jsou zde z nábřeží spuštěny do vody řetězy na přidržování. Kromě poutníků je využívá také kasta hledačů zlata - zvláštní komunita, jejíž příslušníci se živí hledáním šperků vhozených po kremaci spolu s popelem nebožtíka do Gangy.
Ghát Har kí paurí tvoří široké, do vody spadající schodiště na malém ostrůvku, který je s břehem spojen krátkým mostem. Součástí ghátu je nevelký, ale uctívaný chrám Gangádvár (Vrata Gangy), jenž nese jméno nedaleké soutěsky, z níž vytéká Ganga z hor do severoindické nížiny.
Zakázaný obřad
Další zajímavostí ghátu je podivná prohlubeň ve skále, trochu připomínající lidské chodidlo. Hinduisté ji pokládají za otisk nohy boha Višnua. Každý večer při západu slunce se na ghátu koná slavnostní bohoslužba známá jako Arati. Turisté sem v tomto čase nemají přístup, ale mohou zajímavou ceremonii sledovat z mostu nebo z protějšího břehu řeky. Po hladině řeky plující olejové lampičky a do dálky se nesoucí mručivý zpěv sádhuů (svatých mužů) působí velmi sugestivním dojmem.
Kromě Har kí paurí se ve městě nachází ještě několik méně významných "koupacích" ghátů. Všechny jsou jakousi veselejší obdobou slavných nábřeží ve Váránasí. Chrámy u řeky září pestrými barvami, voda Gangy je zde ještě relativně čistá a kouř pohřebních hranic lze zahlédnout jen ojediněle.
Nebezpečná lanovka
Některé pahorky Himálajského předhůří zasahují až na okraj města. Úplně na vrcholu nejvyššího z nich stojí honosný chrámový komplex Mansa Dévi. Lze k němu vystoupat po strmé pěšině vedoucí džunglí nebo vyjet sedačkovou lanovkou, která začíná nedaleko turistické kanceláře v centru města.
Druhý způsob je docela dobrodružným podnikem. Lanovka není právě nejnovější a její technický stav nevzbuzuje příliš důvěry. Lana obepíná rezavý povlak a kladky se drásavým skřípotem dožadují promazání. Navíc jsou v sedačkách upoutaní cestující po celou dobu stoupání bezmocně vydáni na pospas drzým opicím z čeledi makaků, jichž operuje podél trati několik početných tlup.
Opice jsou také u chrámu. Indové, známí svou láskou k zvířatům, jim nosí banány a cukroví. Rozmazlené opice však nemají nikdy dost, stále dotírají na návštěvníky, a když se o něčem domnívají, že je to k snědku, bezohledně si to - třeba i násilím - vezmou. K úrazům dochází výjimečně, ale občas si prý některý nenasytný opičák odnese do koruny stromu se svačinou turistů i jejich fotoaparát.
Jak se tam dostat
Letecky
Letenky z Prahy do Dillí začínají na asi 13 000 Kč, výhodný tarif nabízejí např. Austrian Airlines.
Cesta do Hardváru
vlakem i autobusem
Do Hardváru jezdí přímé autobusy z Dillí (5 - 6 hod.). Většina poutníků sem však přijíždí vlakem. Cesta z Dillí trvá obvykle 7 hodin, z města Lucknow 14 hodin.
Kde se ubytovat
Ganga Nihar
K osvědčeným základnám českých cestovatelů patří hotel Ganga Nihar (pokoje od 150 Kč). Tento podnik nabízí pokoje s výhledem na Gangu. V okolí najdete levné restaurace s indickou i evropskou kuchyní.
Kam na jídlo
Ahhar
Hardvár je znám jako přísně vegetariánské město. V turistických hotelích lze přesto sehnat i pokrmy z masa. Za tradiční indickou kuchyní zamiřte na Upper Road a Railway Road. Vyhlášeným podnikem je restaurace Ahhar, nabízející typickou paňdžábskou kuchyni.
Foto: Shutterstock RÁJ VEGETARIÁNŮ Zdejší kuchyně je založena na ovoci a zelenině. Koupel V GANZE Oslavy náboženského festivalu Makar Sankranti. Višnu Interiéry chrámů zdobí sošky bohů hinduistického panteonu. Nábřeží V Hardváru uvidíte pestře zbarvené chrámy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist