Více než 70 milionů lidí po celém světě používá pro placení na internetu místo platební karty službu PayPal. Vede je k tomu jednoduchost tohoto systému i vyšší bezpečnost, protože obchodník při platbě přes PayPal nevidí žádné údaje o platební kartě, a nemůže tak dojít k jejímu zneužití. Z tohoto důvodu se PayPal prosadil zejména na internetových aukcích, kudy jeho prostřednictvím každoročně protečou stovky miliard korun. Pro uživatele je PayPal výhodný i proto, že své služby poskytuje bezplatně - poplatky hradí obchodníci podobně jako u platebních karet.
Ani PayPal nicméně není dokonale bezpečný. Jeho hlavní slabinou je skutečnost, že pro jeho zneužití stačí znát pouze cizí uživatelské jméno a heslo. Pokud uživatel PayPalu zadá své přihlašovací údaje na podvodné webové stránce, může zaplatit internetové nákupy zlodějům.
Řešení je přitom jednoduché a PayPal ho nabízí v USA, ve Velké Británii i Německu. Jde o malý přívěšek, který při každém přihlášení vygeneruje ověřovací kód. Cena přívěsku je pouhých 5 dolarů (100 korun), čeští uživatelé si jej ale zatím objednat nemohou.
PayPal po česku
PayPal globálně zlikvidoval většinu konkurence, v Česku ale alternativa existuje. PaySec, který funguje jako internetová peněženka, provozuje ČSOB. Služba nevyžaduje propojení s platební kartou, ale je nutné účet dobít platebním příkazem z běžného bankovního účtu. PaySec se i v Česku prosadil na aukčních portálech, platit s ním lze ale třeba i jízdenky do vlaků Českých drah.
E-PENĚŽENKA
Českou variantou internetové peněženky PayPalu je PaySec. Zatím se prosadil hlavně na aukčních portálech.
FOTO: SHUTTERSTOCK
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist