Radit Číňanům, jak obchodovat, a zároveň jim dlužit, je situace, která Baracku Obamovi skýtá stále menší prostor k manévrování.
Jak se včera znovu přesvědčil, režim v Pekingu (vlastník velké části amerického státního dluhu), ho odmítá poslouchat.
"Kdybychom zvýšili vývoz do Číny o jediný procentní bod, přineslo by to Američanům tisíce, možná miliony nových pracovních míst," argumentoval ve středu prezident Obama a pohrozil, že bude v obchodní politice vůči Pekingu "mnohem tvrdší".
Pokus Obamy pomoci americkým exportérům tím, že přiměje Čínu zhodnotit její měnu jüan, ale dospěl k jedinému výsledku - rozmnožil sérii vzájemných šarvátek.
"Obviňování a nátlak nikam nepovedou," odpověděla Obamovi sebevědomá Čína.
"Nespravedlivá Čína"
Rozpor mezi tím, co Američané od Číny očekávají a co od ní dostávají, vzbuzuje u amerických politiků stále větší nelibost.
"Lidé cítí, že Čína se k nám chová nespravedlivě, ale nikdo s tím nic nedělá," prohlásil v souvislosti s ekonomikou demokratický senátor Charles Schumer.
Hádky, které tento týden obě země dělily, nejsou ve své podstatě nové a zažil je i Obamův předchůdce George Bush - ať je to Číňany kritizovaná americká dodávka zbraní na Tchaj-wan, setkání s tibetským dalajlamou v USA (Obama ho plánuje za dva týdny) nebo právě spory o čínskou měnu.
Rozdíl je v tom, že Obama se pokouší ustavit s Čínou vztah na nové úrovni, výměnou za různé ústupky. Zatím neúspěšně.
Čínská měna je podle expertů podhodnocena o desítky procent. To zvýhodňuje čínské vývozce oproti americkým a způsobuje USA obrovský obchodní deficit.
"Spolupráce mezi USA a Čínou je vzájemně výhodná," uzavřel ale debatu čínský mluvčí Ma Čao-sü.
G-2 jako chiméra
Ve stejný den navíc Peking přivodil Obamovi další zklamání, když naznačil, že je proti plánovanému zpřísnění sankcí vůči režimu v Íránu, čímž by zásadně podryl Obamovu politiku v regionu.
Představa, že Čína bude pro Obamu hrát roli "světového vice-četníka", byla mylná od samého počátku, argumentuje list Financial Times, podle něhož vidí Peking své priority zcela jinak.
Politika vůči Teheránu, KLDR, Barmě či postoje v otázku klimatu, se dál řídí potřebami čínské ekonomiky, nikoli spojenectvím s USA.
"Výroky o zásadních změnách v čínsko-amerických vztazích byly nadnesené," míní expert Pekingské univerzity Ča Tao-ťiung, citovaný stanicí CNN. "Žádná osa G-2 ve skutečnosti nikdy neexistovala."
Sebevědomá Čína
Prezident Barack Obama se snaží tlačit na Čínu, ale ta se mu vysmívá. Ekonomika Číny se s krizí vyrovnává mnohem lépe než Spojené státy. A tím roste i její sebevědomí, které v současném napětí mezi oběmi státy uplatňuje.
Foto: Reuters
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist