Stát chce pomoci firmám, které potřebují pojistit svůj vývoz do Evropské unie a ocitly se na "blacklistu" komerčních úvěrových pojišťoven. Odmítnutí žadatelé by totiž mohli svoje pohledávky letos pojistit u státní pojišťovny EGAP, která zatím smí pokrývat jen vývoz do rizikových teritorií mimo Evropskou unii a pouze obchody na víc než dva roky.

Díky pojistce získají čeští vývozci jistotu, že za odvedenou práci dostanou peníze i v případě, že jejich zahraniční obchodní partner nezaplatí.

Výjimka by mohla začít platit už v březnu nebo dubnu, a to na přechodné období do konce letošního roku.

"Nyní vedeme intenzivní jednání s Evropskou komisí. K rozhodnutí by mělo dojít v nejbližší době," řekl Kristián Chalup, mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který má vyjednání výjimky pro státní pojišťovnu na starosti.

Problém řeší 20 tisíc firem

Podle odhadu Asociace exportérů se přitom s odmítnutím v komerčních pojišťovnách nebo snížením pojistných limitů dnes potýká zhruba 20 tisíc vývozců do Evropské unie.

Na pojištění u EGAP by ale dosáhli jen někteří, předpokládá se, že jich bude v řádu stovek. "Rozhodně nebudeme pojišťovat všechny obchody. Musíme se chovat obezřetně a řídit svoje rizika," říká Karel Pleva, šéf pojišťovny EGAP, která měla vloni kvůli vyšším výplatám škod účetní ztrátu přes dvě miliardy.

I tak ale exportéři celou iniciativu státu vítají. "Situace v Evropské unii se výrazně zhoršuje a pojištění exportu je a bude pro vývozce stále důležitější," řekl ředitel Asociace exportérů Jiří Grund.

Konkrétní podmínky, za jakých bude EGAP pojištění pro exportéry v EU poskytovat, zatím nejsou známy.

U EGAP to bude dražší

Ceny u EGAP ale budou vyšší než v komerčních úvěrových pojišťovnách, aby jim stát nevytvářel konkurenci. "Jde o to, aby klienti žádali o pojištění krátkodobých pohledávek u EGAP jen v případě, že je odmítnou u komerční pojišťovny, respektive spíše v případě, že jim tyto pojišťovny sníží pojistné limity," řekl Karel Pleva.

Dnes se ceny pojistek krátkodobých úvěrů pohybují od 0,2 do 1,3 procenta z obratu podle rizikovosti sektoru a teritoria. To znamená, že firma, která si chce pojistit obchod za milion, zaplatí zhruba od dvou tisíc do 13 tisíc korun.

V posledním roce komerční pojištění zdražilo o desítky procent. "Ceny komerčních pojišťoven se od počátku krize zvýšily v průměru o 15 až 35 procent v závislosti na škodách a rizikovosti sektoru. Lze předpokládat, že porostou i v letošním roce," řekl Július Kudla, šéf jedné z největších pojišťoven Euler Hermes Čescob. Ceny rostou hlavně kvůli tomu, že se po celém světě zhoršuje platební morálka.

Zdražování nejvíce pocítili exportéři v automobilovém, textilním, papírenském průmyslu a ve stavebnictví. K nejrizikovějším evropským teritoriím pak patří Pobaltí, Rumunsko, pojistky v poslední době zdražily v Maďarsku, Španělsku, Polsku a Řecku.

Pokud Evropská komise žádosti Česka vyhoví, získá státní pojišťovna EGAP další vlnu nových klientů především z řad malých a středních podniků.

Obrovský příliv nových zákazníků přitom zaznamenala i během loňského roku, a to hlavně díky protikrizovým opatřením, která zvýšila pojistná krytí. Nejvíc nových žadatelů mělo vloni zájem o Rusko, které se spolu s Ukrajinou stalo obtížně pojistitelné komerčními pojišťovnami.


Miroslava Jirsová
Rozhovor s šéfem EGAP Karlem Plevou čtěte v zítřejších HN


20 000

českých vývozců do EU se podle odhadu potýká s tím, že jim komerční pojišťovny odmítly pojistit export nebo snížily pojistné limity.


15-35%

o tolik podle odhadů vzrostly kvůli krizi ceny komerčního úvěrového pojištění

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist