Euro může být další obětí známého spekulanta George Sorose. Za jeho prudkým oslabením z posledních týdnů totiž může stát právě skupina fondů, mezi nimiž je i Sorosův vlastní fond Soros Fund Management. S informací, že americké ministerstvo spravedlnosti v této souvislosti několik velkých fondů vyšetřuje, přišel včera deník Wall Street Journal.

Kurz eura k dolaru se za poslední tři měsíce kvůli problémům zadluženého Řecka zřítil o patnáct procent. Jedno euro se dnes prodává za 1,35 dolaru. Velkou část z toho mohou mít na svědomí právě spekulanti.

Pro Sorose by to ostatně nebyla první taková akce. Investor se proslavil před osmnácti lety svým útokem na britskou libru. Transakcemi proti libře se mu podařilo donutit Velkou Británii, aby opustila "evropský mechanismus směnných kurzů" a měnu devalvovala. Vydělal na tom přes miliardu dolarů.

Zatímco tehdy takový kousek zvládl sám, teď podle deníku podezřívají americké úřady Sorose a další fondy ze spolčení za účelem měnu oslabit.

Sázky na pokles kurzu

Ministerstvo spravedlnosti proto požádalo hedgeové fondy SAC Capital Investors, Greenlight Capital, Soros Fund Management a Paulson & Co., aby uchovaly obchodní záznamy a e-mailovou komunikaci související s eurem. Žádost fondům odeslalo v pátek.

Dohoda spekulantů měla vzniknout na řadě setkání zástupců fondů. Jedním z hlavních měla být takzvaná "ideová večeře" na začátku února, kde dokonce jeden ze zástupců fondů údajně prohlásil, že euro se dostane až na kurz jedna ku jedné k dolaru. Sám Soros přitom nedávno varoval, že euro prudce oslabí.

Na sázkách na pokles kurzu však není nic nelegálního. Pokud by úřady chtěly skutečně vznést proti Sorosovu a dalším fondům obvinění, musely by jim dokázat úmyslné spolčení. A to budou mít i v případě, že je to skutečně pravda, velmi těžké.

"Je téměř nemožné sehnat v těchto případech dostatek důkazů. Jen málokdy bylo v takové situaci skutečně vzneseno obvinění," říká Peter Pope, zástupce bývalého generálního prokurátora New Yorku Eliota Spitzera, který vedl tažení proti podvodům na Wall Streetu.

Navíc není jasné, zda tyto velké fondy jsou natolik silné, že by mohly s eurem skutečně pohnout. Obchody s eury a dolary jsou totiž nejrozšířenější formou obchodů na světě.

Podle analytiků však vyšetřování může alespoň zastavit další spekulace na oslabování evropské měny.

I doteď si však již fondy mohly přijít na miliardy dolarů. Obvykle si na takové transakce půjčují až dvacetinásobek peněz, které do nich skutečně vloží. To by znamenalo, že při změně kurzu eura o pět procent svůj skutečný vklad zdvojnásobí.

Počínání velkých fondů není jediným případem, kdy se spekulanti snaží využít situace na trhu, kterou vyvolaly řecké problémy.

Americká centrální banka Fed v současnosti prověřuje banky, včetně Goldman Sachs, kvůli tomu, že údajně pomáhaly Řecku maskovat jeho potíže s vysokým dluhem a zároveň na trhu sázely na řecký státní bankrot.


Maďarský finančník a propad společné evropské měny


Propad kurzu eura za poslední tři měsíce (USD/EUR)


Jak funguje spekulace na oslabení eura:

- Investor si půjčí eura
- Půjčená eura prodává za dolary, tím oslabí kurz eura
- Za dolary nakoupí zpátky eura za výhodnější kurz



Sorosův útok na libru v roce 1992 (USD/GBP)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist