Rakouský prezident Heinz Fischer včera podle agentury APA označil československé poválečné dekrety bývalého prezidenta Edvarda Beneše za "těžké bezpráví", které by ostatní členské státy EU neměly legalizovat.

"Skutečnost, že český prezident Václav Klaus si pro svůj podpis lisabonské smlouvy dal jako podmínku, že evropská charta lidských práv se na dekrety nevztahuje, nemá ve skutečnosti žádný vliv," cituje agentura APA z Fischerova pozdravného poselství Sudetoněmeckému krajanskému sdružení v Rakousku.

Sociální demokrat Fischer (s pozastaveným členstvím) se ve volbách hlavy státu příští měsíc znovu uchází o funkci prezidenta. Jeho vyhlídky na znovuzvolení jsou velmi nadějné.

"Jako rakouský prezident budu i nadále usilovat o to, aby byly zpracovány temné stránky našich dějin, a zasazovat se, aby byla lidská práva respektována a dodržována jak v naší zemi, tak za jejími hranicemi," uvádí Fischer. "V Evropské unii jsou k tomu šance podstatně větší než v Evropě 20. století," dodal.

Fischer své poselství landsmanšaftu adresoval u příležitosti událostí ze 4. března 1919, kdy se sudetští Němci snažili vynutit si demonstracemi odtržení pohraničních oblastí od vznikajícího Československa.

Na jeho vyjádření vzápětí reagovala národovecky populistická Svobodná strana Rakouska. "Pokud Fischer míní svá slova vážně, vyzývám jej, aby přešel od slov k činům a vyvinul tlak na svého českého partnera Václava Klause, který je stále velkým obhájcem zjevně protiprávních dekretů," prohlásila podle APA poslankyně za Svobodnou stranu Anneliese Kitzmüllerová.

K otázce takzvaných Benešových dekretů se Fischer otevřeně vyjadřoval před vstupem Česka do Evropské unie. Tehdy odmítal toto téma jako záminku pro politické machinace, či dokonce příčinu případného veta vstupu ČR do EU.

Tzv. Benešovy dekrety jsou součástí českého právního řádu, zdůrazňují čeští politici. Někteří z nich soudí, že Česko by se měla ohradit vůči vyjádřením rakouského prezidenta Heinze Fischera. Prezident Václav Klaus lituje, že se v rakouské předvolební kampani opět "zneužívají tato bolavá historická témata".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist