Jiří Paroubek už přišel na to, jak před volbami vyřešit zdánlivě neřešitelnou rovnici: Jako "správný" sociální demokrat musí na jednu stranu slibovat lepší životní úroveň tu důchodcům, tu rodinám s malými dětmi, tu třeba českým sportovcům, jenže na druhou stranu moc dobře ví, že obrovsky zadlužený státní rozpočet nemá na jeho plány peníze.

A tak Paroubek přišel s jednoduchým trikem: Čím dál víc jeho vlastních slibů konkrétním voličským skupinám mají ze svého zaplatit místní velké firmy, které i navzdory ekonomické krizi vykazují docela slušné zisky.

Že stát, který se jen za loňský a letošní rok zadluží o rekordních 387 miliard, nemá peníze na třinácté důchody? Nevadí, důchodcům dáme peníze z dividendy bohatého ČEZ. Že stát nemá peníze na stavbu bytů pro mladé rodiny a domů pro seniory? Nevadí, peníze si vezmeme z přebytků na účtech velkých čistě státních firem, jako jsou například Lesy ČR. A že stát nemá dost peněz na podporu sportu, kultury a dalšího? Nevadí, prosadíme zákon, aby bohaté firmy, jako je třeba Česká spořitelna nebo Telefónica O2, povinně odváděly jedno procento ze svého daňového základu na podporu sportu a kultury.

Přesně podle téhle logiky včera Paroubek slíbil, že "zajistí" lepší životní úroveň všem lidem, kterým se nelíbí, kolik platí za služby bankám, plynárnám, energetickým společnostem nebo vodárnám.

Protože ale na zvýšení životní úrovně potřebných pomocí vyšších sociálních dávek nebo na zlepšení životní úrovně veřejných zaměstnanců pomoci zvýšení platů nemá stát peníze, chce Paroubek vyřešit tenhle rébus tvrdší cenovou regulací bank, plynáren, energetických společností a vodáren. "České domácnosti dnes musí za elektřinu, plyn či vodné a stočné každý měsíc platit výrazně více, než je nutné a než za stejné produkty platí občané v drtivé většině západoevropských zemí. Nechceme, aby čeští občané jen platili a platili," říká Jiří Paroubek přesně ve stylu předvolebních plakátů a billboardů sociální demokracie.

Na téhle strategii může Paroubek v české společnosti jen vydělat. Málo věcí totiž Čechy štve tolik jako vysoké ceny elektřiny, plynu nebo přemrštěné bankovní poplatky. Na to, že Paroubek nakonec s vysokými cenami zřejmě stejně nic moc neudělá, se po volbách brzy zapomene.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist