1. místo - Petr Kellner (ČR)
Čisté jmění: 7,6 miliard dolarů
2. místo - Karl Wlaschek (92) (Rakousko)
Čisté jmění: 4,4 miliardy dolarů
3. místo - Dietrich Mateschitz (65) (Rakousko)
Čisté jmění: 4,1 miliardy dolarů
4. místo - Heidi Horten (69) (Rakousko)
Čisté jmění: 3,1 miliardy dolarů
5. místo - Jan Kulzcyk (60) (Polsko)
Čisté jmění: 2,1 miliardy dolarů
6. místo - Zygmunt Solorz-Zak (53) (Polsko)
Čisté jmění: 2 miliardy dolarů
7. místo - Helmut Sohmen (70) (Rakousko)
Čisté jmění: 1,4 miliardy dolarů
8. místo - Leszek Czarnecki (48) (Polsko)
Čisté jmění: 1,4 miliardy dolarů
9. místo - Zdeněk Bakala (49) (Česko)
Čisté jmění: 1,2 miliardy dolarů
10. místo - Andrej Babiš (58) (Česko)
Čisté jmění: 1 miliarda dolarů
10. místo - Michal Solowow (47) (Polsko)
Čisté jmění: 1 miliarda dolarů
Hvězdný domácí trojlístek Kellner, Bakala, Babiš mohou v budoucnu na žebříčku miliardářů časopisu Forbes doplnit i další jména. Kandidátů na dosažení majetku ve výši nejméně jedné miliardy dolarů, tedy zhruba 19 miliard korun, je více. To, že v exkluzivním klubu doposud nejsou, může mít různé příčiny.
Někteří se jednoduše zatím nacházejí těsně pod magickou hranicí. Majiteli portálu Seznam Ivo Lukačovičovi už například nabízeli 800 milionů dolarů, on však chtěl údajně tu rovnou miliardu... Takže si na žebříček musí chvíli počkat.
Podnikatel Pavel Tykač již možná potřebnou sumu má, ale zase často pracuje tak, že ve firmách nefiguruje osobně, nýbrž se skrývá za jinými lidmi.I kdyby experti Forbesu chtěli, k rozklíčování jeho skutečného majetku by se nejspíš nedostali.
Tykač, spoluvlastník společnosti Czech Coal, je přitom hodně aktivní, i když musí nyní zápolit se silnými protivníky, jako jsou ČEZ nebo J&T. A právě konkurenti z J&T mohou být dalšími potenciálními adepty na forbesovský žebříček. Ať už je to Patrik Tkáč, nebo jeho kolega Ivan Jakabovič. Nehledě na ambiciózního Daniela Křetínského, jenž se od mateřské J&T postupně odstřihává a orientuje se stále více na spolupráci s Kellnerovou PPF v rámci Energetického a průmyslového holdingu.
Ve hře by mohl být i Karel Komárek se svou firmou KKCG. Ovšem i kvůli jeho častým zauzleným soudním sporům není jasné, jaký má nyní ve společnosti vlastně podíl.
Do tuzemské "první ligy" patří třeba i ostravský průmyslník Jan Světlík či karlovarský uhlobaron František Štěpánek, spoluvlastník Sokolovské uhelné.
Potenciál dostat se jednou do Forbesu mohou mít také největší podílníci dravé investiční společnosti Penta, Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Skupina má velmi široký záběr, vlastní třeba Aero nebo síť obchodů Žabka. V roce 2008 ohlásila zisk 61,5 milionu eur. Podle jednoho z modelů na výpočet hodnoty firmy by z toho vycházelo Pentě již zhruba 25 miliard korun.
Ekonom David Marek z Patria Finance ovšem před těmito přibližnými propočty varuje. "Jsou velice nepřesné. Také si nemyslím, že se v nejbližších letech někdo další z českých podnikatelů na žebříček Forbesu dostane."
Tři Češi v žebříčku nejbohatších lidí světa | ||
Petr Kellner (45)
Odhad majetku: 7,6 miliardy dolarů
V investiční skupině má 94 procent | Zdeněk Bakala (49)
Odhad majetku: 1,2 miliardy dolarů NWR v těžební firmě má asi 30 procent | Andrej Babiš (55)
Odhad majetku: 1 miliarda dolarů
jediný majitel holdingu |
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist