Severokorejský vůdce Kim Čong-il má prý v evropských bankách uloženy čtyři miliardy dolarů. Tento "nouzový fond" si připravil pro případ, že by byl v budoucnu nucen uprchnout ze své izolované země. Napsal o tom včera list Daily Telegraph s odvoláním na zdroje z jihokorejské rozvědky.

Podle zmíněných zdrojů si Kim většinu těchto prostředků ukládal ve švýcarských bankách. Když začaly švýcarské úřady zpřísňovat opatření proti praní špinavých peněz, vybrali agenti nejvyššího představitele KLDR tyto peníze v hotovosti a uložili je do peněžních ústavů v Lucembursku.

Prostředky pocházejí z prodeje jaderných a raketových technologií, z obchodování s drogami, pojišťovacích podvodů, využívání nucených prací v četných severokorejských gulazích a z falšování zahraniční měny, píše Daily Telegraph.

"Domnívám se, že je to nejrozsáhlejší praní špinavých peněz v historii organizovaného zločinu, a přitom se cílové adrese těchto fondů nedostalo pozornosti, kterou by si zasloužila," řekl Ken Kató, ředitel organizace Human Rights in Asia.

"Někde ve světě jsou bankéři, kteří vydělávají obrovské sumy peněz tím, že skrývají a spravují Kimovy tajné fondy, a přitom téměř devět milionů lidí v Severní Koreji trpí nedostatkem potravin. Myslím si, že tajná bankovní konta jsou nyní v Lucembursku, anebo byla v poslední době převedena z Lucemburska do jiného daňového ráje," dodal.

Peter Lilley, expert na mezinárodní finanční kriminalitu, označuje Lucembursko za "jednoho z černých koní" bankovnictví. Podle něho existují důkazy, že lucemburské banky využívali i libyjský vůdce Muammar Kaddáfí a někdejší irácký diktátor Saddám Husajn.

"Kdyby byly Kimovy čtyřmiliardové tajné bankovní účty zmrazeny, změnilo by to historii. Neměl by na výběr a musel by začít respektovat lidská práva, vzdát se nukleárních zbraní a prosit mezinárodní společenství o uvolnění těchto fondů, protože potřebuje peníze, aby si mohl kupovat věrnost vysoce postavených úředníků," soudí Kató.

Stamiliony měli v zahraničních bankách uloženy i další diktátoři jako například Jean-Claude Duvalier z Haiti, zairský Mobutu či Fidel Castro

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist