Spor mezi někdejší ruskou těžební jedničkou Jukos a Ruskou federací stále více zasahuje současnou největší ruskou ropnou společnost Rosněfť. Ta má problémy s exportem ropy, protože naráží na příkazy amerických a britských soudů, které řeší zmíněný spor.
Akcie Rosněfti silně klesají a podle obchodníků je v tuto chvíli těžké odhadovat, jak se bude situace dál vyvíjet. Zástupci Jukosu totiž po Rusku žádají odškodné až 98 miliard dolarů. Úloha Rosněfti spočívá v tom, že když byl Jukos nucen vyhlásit bankrot, Rosněfť jako státní podnik získal za ne zcela jasných okolností většinu majetku Jukosu.
"Zdá se, že (ty soudní příkazy) mají vliv na všechny platby, které mají na účty Rosněfti přicházet v amerických dolarech. Nejhorší možný scénář by předpokládal, že nastane chaos v platbách a zastaví se export ropy, kterou Rosněfť dodává (odběratelům v zahraničí)," řekl agentuře Reuters jeden ze zdrojů.
Mluvčí Jukosu Claire Davidsonová nechtěla situaci komentovat, komentář odmítl i Rosněfť. Zdroje Reuters uvedly, že Rosněfť zákazníky vybízí, aby od něj ropu dál kupovali, zároveň je ale vyzývá, aby ji zatím neplatili. Jukos se v roce 2003 dostal do sporu s ruskými daňovými úřady, které po Jukosu požadovaly další a další peníze, údajně daňové nedoplatky. Kritici ale tvrdí, že Kreml se mstil zakladateli a někdejšímu šéfovi Jukosu Michailu Chodorkovskému za jeho politické ambice. Tlak trval až do roku 2007, kdy úřady po Jukosu žádaly tolik peněz, že byl nucen vyhlásit bankrot.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist