Náklady na kampaň

ODS - 150 milionů korun

Tolik zatím plánuje za předvolební agitaci utratit ODS. O případné půjčce zatím není rozhodnuto.

ČSSD - 340 milionů korun

Až sem se může vyšplhat celková suma, kterou socialisté utratí v předvolební kampani.

Sociální demokraté mohou v předvolební kampani utratit až dvojnásobek původně plánované částky. Strana si u družstevní záložny Fio vzala kontokorentní úvěr ve výši 180 milionů.

Za úvěr sociální demokraté podle deníku E15, který včera informaci jako první přinesl, ručí domem v Hybernské ulici. V ní se také nachází Lidový dům, sídlo ČSSD. Smlouvu o ručení domem podle deníku podepsal šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Sociální demokraté již delší dobu deklarují, že chtějí za předvolební kampaň utratit "pouze" 160 milionů. Podle volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka ale pořízení úvěru neznamená, že by strana musela celých 180 milionů nutně vyčerpat.

"Máme kontokorent, čili můžeme si půjčit jednotky milionů, ale nemusíme si půjčit také nic. Jen se nechceme na vrcholu kampaně dostat do situace, že bychom mohli mít jakékoli problémy. Jde o vytvoření dispoziční rezervy," řekl HN Tvrdík.

Odmítl, že by pořízení úvěru mělo naznačovat případné finanční problémy strany. Přesné podmínky poskytnutí úvěru Tvrdík přiblížit nechtěl. "Ale byli jsme ujištěni, že jde o standardní podmínky."

"Jsme otevřeni všem"

Čerpání prostředků budou socialisté zvažovat podle aktivity svého největšího soupeře. "Jestli bude ODS pokračovat v té kampani-nekampani, tak si umím představit, že nebudeme čerpat ani těch deklarovaných 160 milionů," řekl Tvrdík. Navýšení prostředků určených na kampaň hrozí pouze v případě, že by ODS šla do souboje o voliče naplno.

Podle Tvrdíka není ani problémem, že strana ručí svou nemovitostí.

"Státní příspěvek na volební kampaň při výsledku 35 - 40 procent, kde se ČSSD pohybuje, bude znamenat částku 170 - 190 milionů korun." Strana dále může počítat s příspěvky na poslanecké, senátorské a zastupitelské mandáty - a tento již jistý příjem je součástí záruky u záložny.

Záložna Fio odmítá, že by se za poskytnutím úvěru skrývaly jakékoliv politické sympatie. "My jsme otevřeni skutečně všem. Můžu říct, že například transparentní účet u nás má i Pirátská strana," řekl marketingový ředitel záložny Jiří Vodička.

ODS: Přispívají i kandidáti

Vítěz minulých voleb jde do kampaně s menšími prostředky. Občanští demokraté mají podle šéfa volebního štábu a místopředsedy strany Ivana Langera na předvolební agitaci vyčleněných 150 - 160 milionů. "Bude to kombinace vlastních zdrojů, sponzorských příspěvků a úvěru," řekl Langer.

V případě ODS však nejde o novou půjčku, nýbrž o kontokorent ve výši 150 milionů, který si vzala už loni před předčasnými a později zrušenými volbami. "O novém úvěru v tuto chvíli ještě není rozhodnuto," řekl mluvčí ODS Martin Kupka. Na kampaň přispívají i členové nacházející se na volitelných místech kandidátních listin.

Strany se v minulosti vždy navzájem obviňovaly, že jsou oficiální údaje o prostředcích vynaložených na volby silně podhodnocené. Rozpočet na kampaně většinou udávaly v řádech desítek milionů korun, což zpochybňovali i specialisté na marketing. Průlom v přiznávání vynaložených financí přišel až loni, kdy ODS přiznala, že za krajské a senátní kampaně v roce 2008 utratila 320 milionů korun.ODS KONTRUJE
Občanští demokraté včera nechali ke sněmovně přitáhnout vrak oranžové sanitky. Na ní je z boku napsáno: "Jiří Paroubek. Zdravotnictví podle ČSSD." ODS takto reaguje na kampaň ČSSD. Předvolební hymnou socialistů je song "Příteli, chvátej, SOS", titulní píseň předlistopadového seriálu Sanitka.

FOTO: ČTK