Rating nám klesnout může, ale nebyla by to katastrofa, tvrdí ekonom Citibank Jaromír Šindel.
HN: Podle Evropské komise vzbuzuje stav veřejných financí v Česku obavy. Je to jen takové strašení, nebo nás skutečně čekají velké problémy?
Komisi nejvíce vadí, že jsme nepředstavili žádné konkrétní návrhy, jak rychle rostoucí státní dluh řešit. Jsme také jednou z mála zemí, která ještě neprovedla důchodovou reformu. Výhled pro státní rozpočty v příštích letech je tak velmi špatný a z tohoto pohledu jsou obavy komise oprávněné.
HN: Co tedy Česku hrozí?
Ze strany Evropské komise, v případě, že nedostaneme deficit do roku 2013 pod tři procenta HDP, určitě jisté sankce. Můžeme přijít o peníze z evropských fondů. A pokud se s rozpočty něco neudělá, budou vládě narůstat úroky ze státních dluhopisů, bude se prodražovat financování dluhu. To potom sváže ruce dalším vládám k tomu, aby cokoli provedly.
HN: Můžeme nakonec dopadnout jako Řecko, které se potýká právě se splácením dluhů?
To nám zatím nehrozí. Důležité ale je, aby vláda, která vzejde z voleb, začala s rozpočty něco dělat a skutečně srazila deficity pod ta tři procenta HDP. Trhům bude jedno, jak toho dosáhne, důležité je hlavně, aby se to stalo.
HN: Politické strany již zveřejnily určité kroky, jak toho dosáhnout. Jakou cestu byste volil vy?
Klíčové je snížení státních výdajů. Bez toho to nepůjde. Na druhou stranu je také pravda, že úroveň některých daní v česku není příliš vysoká. Mám na mysli třeba daň z firemních zisků. Politici však půjdou spíše cestou zvyšování spotřebních daní.
HN: Včera snížila agentura Fitch rating další zadlužené evropské zemi - Portugalsku. Může to potkat i Českou republiku?
Ratingové agentury jsou teď zaměřeny na země s vyšším dluhem, než je Česko. Je ale velmi dobře možné, že pokud se situace bude zhoršovat i po volbách, ke snížení ratingu Česka dojde. Ale zase tak velká rána by to pro nás nebyla. Naše výchozí pozice, co se týče výnosů, které investoři mají z českých dluhopisů, je někde jinde než třeba u Řecka.
HN: Vláda si v současnosti může půjčovat poměrně levně. Investoři Česku věří. Kde je ten rozpor s varováním EK?
Je to spíš takové pobídnutí budoucí vlády, aby si uvědomila možný problém. Investoři si však uvědomují velký rozdíl mezi Českem a Řeckem.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist