Jak chtějí strany řešit veřejné finance
 
ZVĚTŠIT PŘEHLED OPATŘENÍ

Evropská komise není vůbec nadšena z toho, jak Češi přistupují k léčbě svých veřejných financí. Ve včera zveřejněné zprávě hodnotící plnění konvergenčního programu jasně vzkazuje: Musíte přidat, jinak se stav veřejných financí dále zhorší. A s tím i důvěra investorů ve zdejší ekonomiku.

Konvergenční program, schválený vládou, se snaží "nastavit" rozpočtovou politiku tak, aby Česko do roku 2013 stlačilo schodek svých veřejných financí z loňských 6,6 procenta hrubého domácího produktu pod tři procenta.

Letos by mělo být jasno

Komise je vcelku spokojena s "rozpočtovou strategií" Česka na letošní rok, kterou nachystala Fischerova úřednická vláda. Ta je podle zprávy v souladu s jejími předchozími doporučeními. Cíl srazit letošní schodek na 5,3 procenta HDP se Bruselu jeví jako "přiměřený" a reálný".

Český stát se v konsolidaci veřejných financí letos hodně spoléhá na zvýšení rozpočtových příjmů. Měly by odpovídat 40,5 procenta HDP ve srovnání s 39 procenty v uplynulém roce.

K tomu přispějí vyšší výběr DPH, spotřebních daní i daní z nemovitostí (celkem 0,8 procenta HDP). Pro konsolidaci jsou také významné výdajové škrty. Bruselská zpráva jako příklad uvádí omezení sociálních dávek (0,1 procenta HDP) i to, že stát upustí od možnosti indexace důchodů (úspora odpovídající 0,2 procenta HDP).

Mlhavé rozpočtové vyhlídky

Ale tím kladné hodnocení končí. Radě se nelíbí, že Česko nemá jasnou rozpočtovou strategii na další roky.

"Konsolidační plány na období 2011 - 2012 nejsou dostatečně ambiciózní. Rozpočtové úpravy v průměru představují jenom 0,3 procenta HDP, což je zcela nedostačující," upozorňuje zpráva.

Brusel rovněž Praze vytýká, že její záměry ve snižování rozpočtových výdajů v období 2011 - 2012 nejsou podpořeny konkrétními kroky. "Jejich dosažení se tak jeví jako nejisté. Příjmy načrtnuté pro rok 2012 zase vycházejí z příznivých předpokladů růstu HDP," uvádí se v bruselské zprávě.

CITÁT
David Marek, hlavní ekonom Patria Finance
"Při současném nastavení fiskální politiky bude zadlužení Česka neustále stoupat a v roce 2014 dosáhne 50 procent HDP. 60procentní kritérium pro země eurozóny pak překoná v roce 2019."

Český konvergenční program počítá s tím, že tempo hospodářského růstu se z letošních 1,3 procenta zrychlí v příštím roce dvojnásobně na 2,6 procenta a v roce 2012 na 3,8 procenta.

Uvedené růstové předpoklady se ale nemusejí naplnit. Správce státní pokladny může zklamat už letošní rok, kdy nelze vyloučit, že příjmy z výběru DPH a spotřebních daní zaostanou za očekáváním. Důvod? Slabší soukromá spotřeba.

Janota chystá koncept

Je docela možné, že státní rozpočet na rok 2011 ještě připraví nynější Fischerova vláda. Na setkání zástupců Svazu obchodu a cestovního ruchu s členy vlády to včera uvedl ministr financí Eduard Janota. Jak dodal, během 14 dnů chce předložit koncept, jež by nastínil, kudy se bude ubírat náprava neutěšeného stavu veřejných financí. Janota soudí, že bude nutné vrátit se k rozpočtovým opatřením, která byla zrušena, nebo změněna.

Cestu k nápravě ministr nevidí ve vyšším zdanění firem, což má ve svém volebním programu například ČSSD. Zdanění příjmů fyzických osob by pak podle něj nemělo přesáhnout 31 procent.

Další zhoršování rozpočtové situace Česka by mohlo "zatlačit" na státní dluhopisy a růst jejich výnosové křivky, která je nyní na poměrně dobré úrovni, upozornil včera na bankovním fóru v Praze guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Kam až půjde veřejný dluh?

Konvergenční program předpokládá, že veřejný dluh do roku 2012 stoupne na sumu odpovídající 42 procentům HDP.

Šedesátiprocentní "limit" stanovený Maastrichtskou smlouvou, který letos ze 16 zemí eurozóny dodrží jenom čtyři (Lucembursko, Finsko, Slovensko a Slovinsko), jako by ještě vytvářel Česku prostor pro další utrácení.

Je to ala šalba a klam. Reálný vývoj může být horší než poměrně optimistický scénář, s nímž počítá český konvergenční plán, zejména po roce 2010.

"Při současném nastavení fiskální politiky bude zadlužení neustále stoupat a v roce 2014 dosáhne 50 procent HDP, šedesátiprocentní kritérium pak překoná v roce 2019," upozorňuje David Marek ze společnosti Patria Finance. Jak dodává, vezmou-li se v úvahu dopady spojené se stárnutím populace, které se začnou projevovat po roce 2015, pak veřejný dluh poroste ještě rychleji.

Česká ekonomika a veřejné finance

Stav a vyhlídky české ekonomiky
(podle zveřejněné zprávy Evropské komise, údaje v procentech)

Pozn.: Údaje vycházejí z konvergenčního programu aktualizovaného letos v únoru. Roky 2010 - 2012 jsou předpověď

Jak se země EU zadlužily v průběhu krize
(celkové veřejné zadlužení v procentech k HDP)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist