Boj o růst mzdy

2000 korun
místo jednoho tisíce má podle návrhu firmy činit jednorázový příspěvek ke mzdě pracovníků Škodovky v dubnu. Svůj návrh tak firma zdvojnásobila. Odbory návrh odmítly.

1,8 procenta
činí podle nového návrhu firmy zvýšení tarifní mzdy (bez zaručeného bonusu) od dubna. Dříve firma navrhovala růst o jedno procento až od května. O půl procenta by se měla mzda zvýšit ještě v říjnu. Odbory návrh odmítly.

26 533 korun měsíčně

činila loni průměrná hrubá mzda dělníků ve Škodovce. Zahrnuje tarif, osobní ohodnocení, prémie, fond vedoucího, jednorázové platby, variabilní a zaručené bonusy.

Ani v dalším kole mzdového vyjednávání v mladoboleslavské Škodovce se nepodařilo dosáhnout shody v názoru na růst mezd. Uvádí to nejnovější vydání týdeníku Škodovácký odborář.

 

Pokud nedojde k dohodě do příští středy, kdy končí platnost dosavadní kolektivní smlouvy, jsou odboráři ve druhé největší tuzemské firmě podle loňských tržeb připraveni zahájit nátlakové akce.

Vedení automobilky minulý týden svou nabídku zvýšilo, ovšem podle podnikové odborové rady není toto zvýšení dostačující.

Firma zvýšila první jednorázovou platbu z tisíce korun na dva tisíce. na přání odborů zkrátila platnost nové smlouvy z patnácti na dvanáct měsíců, tedy do konce března 2011. Původně přitom firma navrhovala zvýšení mezd o jedno procento od května, nově souhlasí se zvýšením již od dubna, a to o 1,8 procenta.

K dalšímu zvýšení by podle návrhu managementu mělo dojít od října, a to o půl procenta. Návrh vedení firmy tedy představoval celkové zvýšení tarifů o 2,3 procenta.

Inflační doložka

Odboráři ale považují návrh za nedostatečný kvůli obavám z rostoucí inflace. Firma očekává inflaci ve výši 1,4 procenta, odborářský odhad je o půl procenta vyšší. Odbory proto podle týdeníku budou ke kolektivní smlouvě požadovat takzvanou inflační doložku, k tomu však prý firemní vyjednávací tým neměl mandát.

Podle odborářského předsedy Jaroslava Povšíka chtějí odbory zajistit ochranu před případným růstem cen, protože odhady inflace jsou rozdílné a pohybují se od nuly až k pěti procentům. Nedá se proto odhadnout, jak bude situace vypadat na konci roku či v roce 2011.

Jednání odborářské Podnikové rady se zúčastnili i členové představenstva Holger Kintscher, odpovědný za ekonomiku, a personální šéf automobilky Klaus Dierkes.

"Celkový objem odbytu klesne a dojde k poklesu na trzích, které nejvíce přispívají k celkovému hospodářskému výsledku. Nejsou to dobré zprávy. Čeká nás těžký rok, na jehož konci budeme mít v peněžence méně peněz než na začátku," cituje Škodovácký odborář Kintschera.

Škoda: Nelze dávat finanční dary, ale vydělávat

Ekonomický šéf firmy při jednání s odboráři připustil, že musí přijít úprava platů. "Otázka ale je, v jaké dimenzi. Při situaci, jakou tu máme, si můžeme dovolit jen malý doušek z lahve," uvedl Kintscher.

Loni klesl čistý zisk Škody Auto meziročně o 68 procent na 3,46 miliardy korun a prodej škodovek, bez licenční produkce v Číně, se snížil o 12 procent na 546 tisíc automobilů.

Personální šéf Klaus Dierkes odborářům vysvětlil, že takový výsledek hospodaření nemůže firmě dlouhodobě dostačovat a že vlastník není od toho, aby poskytoval finanční dary, ale aby vydělával.

"Předseda dozorčí rady pan Winterkorn vyjádřil pochvalu a řekl, ať pokračujeme takto dál, ale s výsledkem není spokojen, protože to není výsledek, který by umožňoval firmě takto pokračovat," cituje Škodovácký odborář Dierkese. Podle něho se ve Škodě Auto od roku 1999 zvýšily mzdy o téměř 56 procent.

Skupina Škoda Auto na konci loňského roku zaměstnávala 26 153 lidí, průměrný dělnický plat byl 26 533 korun měsíčně.