Vývoj zahraničních investice v Číně

Příjmy v městě a na venkově

Průměrný roční příjem na hlavu v městských domácnostech loni - ve srovnání s rokem 2008 - reálně stoupl o 9,8 procent na 17 175 jüanů (v přepočtu 1878 eur). Na venkově stouply o 8,5 procent na 5153 jüanů (563 eur).

Stále více západních společností podnikajících v Číně zvažuje, že své filiálky přesune z jihovýchodního pobřeží do vnitrozemí nebo ještě lépe do jiných asijských zemí, například do Vietnamu či Indonésie.

Jako hlavní důvod uvádějí rychle rostoucí náklady na pracovní síly i na logistiku. Vyplývá to z průzkumu mezi více než dvěma sty zahraničními firmami, jehož výsledky včera zveřejnila Americká obchodní komora v Šanghaji. Zaměstnavatelé stále více žehrají na to, že nemohou sehnat dostatek kvalifikovaných lidí.

"Přitom Čína loni byla pro nadnárodní společnosti jedním z mála vysoce výnosných regionů. To jasně dokazuje, že její trh je pro růst západních firem velice důležitý," uvádí komora.

Nesplněná očekávání

Tchajwanský výrobce osobních počítačů Compal Electronics předpokládá, že letos mu stoupnou personální náklady v Číně o osm až deset procent. Ale nemá na vybranou, chce-li si udržet na čínské pevnině lidi, podotýká agentura Reuters. Dánské sdružení oděvních firem zase oznámilo, že kvůli stoupajícím mzdovým nákladům v Číně vážně uvažuje o tom, že bude práci zadávat v africké Keni a Tanzanii.

Západním firmám v Číně nevadí jen rychle stoupající mzdové náklady.

"To by mnohé z nich překously, pokud by se naplnilo jejich očekávání, že díky investicím budou úspěšně pronikat na čínský trh. Ale to se jim často nedaří tak, jak si představovaly," říká Lubor Stehlík, jednatel poradenské společnosti REA International.

Jak dodává, sekretářka ovládající základy angličtiny a práci na PC přijde západní firmu v Šanghaji asi na tisíc dolarů měsíčně, manažer na nižším postu na 1500 - 2000 dolarů a člověk na vyšší pozici na 5000 - 7000 dolarů měsíčně.

Migranti chtějí přidat

Z bouřlivého hospodářského růstu v Číně dosud měly největší prospěch pobřežní provincie. Průměrný roční příjem na hlavu se tam pohybuje kolem 50 tisíc jüanů (asi 5350 eur). Číňan žijící v centrálních nebo západních provinciích si v přepočtu přijde na 2140 eur.

Lidé z chudších oblastí se dočasně stěhují za prací do pobřežních měst. Těchto migrantů je podle oficiálních odhadů kolem 150 milionů. Bez nich by nemohla vůbec fungovat ani jihočínská provincie Kuang-tung, odkud pochází zhruba 30 procent veškerého čínského vývozu. "Ukazuje se, že měsíční mzda 1500 jüanů (asi 165 eur) už tyto pracovníky příliš neláká," říká Čchaj Fang, ředitel Ústavu pro výzkum populace a trhu práce.

Firmy v jižních provinciích používají různé triky, aby si pracanty z venkova udržely.

"Prémie vyplácím až po oslavách Nového roku. Mám tak jistotu, že se mi po svátcích všichni z venkova vrátí do fabriky," říká Danny Lau, majitel továrny na výrobu domácích spotřebičů ve městě Tung-kuan. Hračkářská firma ze stejného města platí dělníkům 1800 jüanů (197 eur), měsíčně, tedy dvakrát více, než činí minimální mzda.

Zaměstnanec, který přivede nového kolegu a ten vydrží v práci alespoň tři měsíce, dostane za každou "hlavu" zvláštní prémii padesát jüanů.

Venkovské migranty odrazují také špatné pracovní podmínky v čínských fabrikách.

"Pracujeme tvrději než tažný dobytek a přitom musíme vstávat časněji než slepice," postěžoval si na internetovém fóru QQ venkovan Chuej-kuo.