Uvězněná soudkyně "tweetuje" z cely svým přívržencům. Ředitel opoziční televizní stanice zase díky sociální síti Twitter kritizuje vládní kroky, které ho mají vypudit. Ve Venezuele výrazně stoupl počet uživatelů internetu a opozice si oblíbila zejména Twitter.

Vláda si uvědomuje, že internet je silný nástroj, který je obtížné dostat pod kontrolu, napsala agentura Reuters.

Opozice proti venezuelskému prezidentovi Hugu Chávezovi využívá ve velkém měřítku pro vzájemnou komunikaci Twitter a další sociální internetové sítě. Zahájila tak nový způsob boje v desetileté kampani vedené proti socialistickému prezidentovi, kterého obviňují z potlačování svobody projevu a rušení soukromých médií.

Například nedávno studenti právě přes sociální síť svolali pouliční protesty kvůli zákazu oblíbené soukromé televizní stanice. Jejich zpráva se v únoru na Twitteru stala čtvrtým nejvíce komentovaným vzkazem na světě.

Twitter, který umožňuje zasílání krátkých zpráv, zaznamenal ve Venezuele obrovský nárůst uživatelů. Mají zřízeno více než 200.000 aktivních účtů.

Venezuela se navíc může pochlubit jedním z největších nárůstů uživatelů Twitteru vzhledem k počtu obyvatel v rámci celé Latinské Ameriky.

Závratná expanze Twitteru Chávezovi podle všeho vadí a snaží se jí vzdorovat. "Internet je potenciálně nebezpečný, protože může rozšiřovat názory spiklenců. Internet nemůže zůstat svobodný," řekl Chávez v jednom z březnových rozhovorů, ačkoliv o několik dní později popřel, že by jeho vláda plánovala cenzuru internetu.

Kritici ovšem tvrdí, že vládní plán vést veškerá internetová připojení přes jediného státního poskytovatele, je jasným signálem, že Chávez chce umlčet činnost disidentů na internetu.

Mnohé Venezuelany frustruje neustálá prezidentova přítomnost ve státních médiích, která povinně vysílají jeho dlouhé populistické projevy. Když Chávez v roce 1999 nastoupil do prezidentského úřadu, byl přístup k internetu vyhrazen prakticky jen bohatým Venezuelanům. Používalo ho tehdy pouze 5,8 procenta z 8,8 milionu obyvatel. Nyní ho využívá 31 procent obyvatel Venezuely, z nichž více než dvě třetiny patří k nejchudším vrstvám společnosti.

"Internet má nyní politický vliv, protože ho používá mnoho lidí, mezi kterými jsou i chudí, kteří jsou hlavní voličskou základnou současné vlády," uvedl Carlos Jiménez z firmy Digital Tendencies.

Sedm z deseti nesledovanějších stránek na Twitteru ve Venezuele je vůči Chávezovi silně kritických, zatímco účty jeho stoupenců se na seznamu popularity objevují až od 66. místa.

Chávez se má nyní před internetem na pozoru. Nedávno například své sympatizanty vyzval, aby se stali "vojáky" a zatočili s nepřáteli na internetu. Jeho lidé mu již také doporučili, aby si vytvořil svůj vlastní blog, aby mohl "bombardovat" své kritiky z vlastního "internetového zákopu".