Jejich výjimečný příběh začal koncem padesátých let v anglickém Liverpoolu. Byli to obyčejní kluci, které bavila muzika. O pár let později už po nich šílel svět. Během zhruba deseti let existence dobyli Beatles světové hitparády a svým stylem či výroky určovali trendy doby.

Do vztahů ústřední dvojice Lennon - McCartney se avšak začal vkrádat nesoulad. Prohlubující se rozpory gradovaly a kapela neodvratně směřovala ke svému konci. Zprávu o rozpadu Beatles svět poprvé uslyšel od Paula McCartneyho před čtyřiceti lety, 10. dubna 1970.

První předzvěstí blížícího se rozpadu skupiny bylo rozhodnutí skončit s koncerty. To se psal rok 1966 a kapela byla na vrcholu slávy. Naposledy si tak Beatles společně naživo zahráli 29. srpna v San Franciscu.

Obecně se soudí, že za rozpadem skupiny stály prohlubující se rozpory a vzájemná rivalita mezi Lennonem a McCartneym. Ten navíc údajně nemohl vystát avantgardní Yoko Ono, která v té době vstoupila Lennonovi do života.

Přes značné napětí to byli právě John Lennon a Paul McCartney, kteří společně vytvořili jeden z nejúspěšnějších a nejplodnějších skladatelských týmů celé rockové éry.

V letech 1962 až 1969 vzešlo z jejich společné dílny kolem 180 písní, jež nesou podpis obou hudebníků. Často byl autorem slov i hudby jen jeden z nich, songy však podepisovali společně. To se například týkalo i Lennonovy sólové nahrávky písně Give Peace a Chance.

 

Kladné hodnocení Vatikánu

Za svou relativně krátkou společnou existenci dosáhla skupina v hudební branži všech myslitelných úspěchů a s více než miliardou prodaných desek se stala i komerčně nejúspěšnější kapelou všech dob. Jejich slavná píseň Yesterday se navíc stala nejhranější skladbou na světě - celkem už bylo pořízeno kolem 2500 verzí této písně.

Desky liverpoolské čtveřice jdou na odbyt i dnes. Podle loňského žebříčku nejlépe prodávaných alb minulé dekády ve Spojených státech se na první příčce umístila kompilace hitů Beatles "1" z roku 2000.

Kladně Beatles hodnotí dokonce i Vatikán, který ve svém oficiálním deníku L'Osservatore Romano umístil album Revolver z roku 1966 na první příčku v žebříčku nejdůležitějších alb v historii popu a rocku.

Po rozpadu skupiny rozjeli všichni členové kapely sólové dráhy, často se ale objevovaly spekulace o obnovení kapely. Veškeré naděje definitivně ukončila Lennonova násilná smrt v prosinci 1980. Před devíti lety pak podlehl rakovině další člen legendární kapely George Harrison.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist