Pár zahraničních turistů si fotí vlajku spuštěnou na půl žerdi s černou stuhou, která vlaje ve větru nad vchodem do kanceláře premiéra ve Varšavě. Blíží se sobotní poledne. V kostelech zvoní zvony.
Z tváří obyvatel Varšavy se dá snadno vyčíst, že už vědí o tragické letecké katastrofě, v níž zahynul prezident Lech Kaczyński s manželkou a desítky dalších významných osobností. Pokud se to ještě náhodou někdo nedozvěděl z rozhlasu nebo televize, tak určitě dostal SMS zprávu nebo mu zavolal někdo z rodiny či známých. Mobilní síť byla tak přetížená, že telefony chvílemi nefungovaly.
V autech je možné vidět soustředěné tváře řidičů a spolujezdců, jak poslouchají rádio. V tramvajích a autobusech si cizí lidé vyměňují poslední informace o katastrofě. Někteří pláčou.
"Nemohu tomu uvěřit. Taková tragédie. Jdeme se pomodlit za jejich duše," říká skrz slzy sedmdesátiletá Anna. Její manžel neříká nic, jen se mi dívá do očí a kroutí hlavou, jako by tomu všemu stále nemohl uvěřit.
Tragédie Poláky opět sjednotila. Před prezidentským palácem na Krakovském předměstí v centru Varšavy lidé zapálili svíčky a pokládali květiny a věnce. Někteří poklekli.
"Prostě je nutné tady dnes být. Nezajímám se o politiku, ale byl to prezident Polska," říká mi mladá dívka.
Na rychle rostoucí horu růží a tulipánů kdosi položil fotografii prezidentského páru s nápisem: "Buďte požehnáni. Zůstanete v naší paměti."
Po několika hodinách tu byly už tisíce lidí, kteří zaplnili hlavní ulici polské metropole. "To je ukrutná ironie osudu. V Katyni Sověti vyvraždili naše elity a potom komunisti dělali všechno, aby ten zločin skryli. Teď náš prezident, který dělal snad ze všech nejvíc pro to, aby Polákům a světu vrátil pravdu o Katyni, zahynul při cestě při připomínce výročí. To je jako Stalinovo záhrobní vítězství," říká pan Henryk, který se dlouho prodíral davem, aby u brány sídla prezidenta položil velký věnec ovázaný červenobílou stuhou.
Ve Varšavanech je hodně smutku a hodně zlosti. Mnoho lidí jen těžko skrývá zlobu na média a politické protivníky prezidenta, kteří ho ukazovali podle nich ve špatném světle.
"Byl to vynikající, moudrý člověk. Vždy pro něho bylo nejdůležitější dobro Polska a ne vlastní zájem. Bylo možné se s ním přít, ale hodně se dávalo přednost tomu se za něho stydět," říká smutně starší pán.
Hodně lidí se ptá, proč nejdůležitější osoby ve státě létaly zastaralými letadly, i když debata o jejich výměně trvá roky.
"Zase máme důvod, že náš národ nejlépe charakterizuje přísloví "Polák je chytrý teprve, až když se něco stane". A naše největší osobnosti doceníme teprve po jejich smrti," říkají manželé Anna a Pawel. "Pojď, půjdeme zapálit ty svíčky," říká Anna a bere manžela za ruku, aby se prodrali davem směrem ke stále vyšší hoře květin.
Smutek
Poláci v ulicích Varšavy své pocity neskrývali.
Foto: čtk
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist