Poměr ceny akcií z indexu S&P 500 k ziskům na akcii (P/E)

v současnosti

22

dlouhodobý průměr
(v letech 1880 - 2010)

16

Přichází moment pravdy, na který se čekalo více než rok. Tato výsledková sezona bude mít poprvé po 15 měsících smysl při porovnávání čísel. Těmito slovy shrnul význam začínající výsledkové sezony amerických firem za první čtvrtletí, která může určit další vývoj všech světových burz, analytik české makléřské firmy BH Securities Antonín Žmuran.

Jeho názor není ojedinělý. Také světoví analytici se shodují, že poprvé od vypuknutí krize začnou investoři k výsledkům firem a situaci, v jaké firmy jsou, skutečně přihlížet. "Nikdo již nepochybuje o tom, že ekonomika se zotavuje. Ale investory teď začnou zajímat čísla a jsou trochu znepokojeni. Není totiž jasné, zda firmy dokáží dál zlepšovat své výsledky," řekl agentuře Bloomberg Chris Hall z australské investiční společnosti Argo Investments.

V noci na v úterý otevřel výsledkovou sezonu v USA hliníkářský gigant Alcoa. Firmě proti loňskému 4. čtvrtletí poklesly tržby o 10 procent, výrazně více, než se čekalo.

"Právě tržby budou středem zájmu investorů. Firmy přitom musí potvrdit důvod předchozího prudkého vzestupu trhů dobrými výsledky. Pokud se očekávání nenaplní, může burzy čekat i hlubší propad," říká Branislav Soták z makléřského domu Patria Finance.

"Akcie jsou nyní na své férové ceně. Pokud však trhy vyrostou o pět procent, začnu se obávat, že se blíží další bublina."

Michael Dicks, šéf výzkumu Braclays Wealth

Akcie na světových burzách reagovaly na neúspěch Alcoy mírným propadem v řádech desetin procenta. Řada amerických ekonomů přitom varuje právě před tím, že se ukáže horší kondice firem. Burzy totiž vrostly od svého dna z loňského března již o desítky procent, na trh tečou nové peníze a je možné, že akcie jsou proti reálné situaci ve firmách prostě předražené.

"Poměr cen akcií k ziskům na akcii je v případě amerických cenných papírů 22. Dlouhodobý průměr je přitom jen 16," říká profesor ekonomie na Yale University Robert Schiller. Čím je tento poměr - takzvané P/E ratio - vyšší, tím jsou akcie více předražené. Podle Schillera tak je nyní cena akcií v průměru o 30 procent výše, než odpovídá situaci ve firmách. "Současný poměr 22 je blízko hodnotám z doby, kdy byly ceny akcií na vrcholu a potom začaly prudce padat," dodává Schiller.

Jiní nejsou tak radikální, přesto však také varují. Třeba podle Michaela Dickse z Barcalys Wealth jsou ceny akcií "blízko své férové hodnoty". Pokud však trhy vyrostou o pět procent, začne se obávat, že na něm vzniká nová bublina.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist