Kde mají Češi peníze
(v korunách)

Vklady domácností v bankách

1 525 miliard
(k únoru 2010)

Vklady na stavebním spoření

413 miliard
(k únoru 2010)

Úložky v penzijních fondech

200 miliard
(k prosinci 2009)

Investice do podílových fondů

753 miliard
(k prosinci 2009)

Zdroj: MF, ČNB, APFČR

Státní dluhopisy, které dnes mohou přímo kupovat jen velcí investoři, se dostanou i k běžným občanům. Poslanci totiž v pátek po několikaměsíčních průtazích ve třetím čtení schválili zákony, které bylo nutné přijmout před vydáním prvního balíku desetiletých dluhopisů pro fyzické osoby, a poslali je do senátu. Státu se tak otevírá nová cesta, jak financovat svůj rostoucí dluh.

Státní bondy pro fyzické osoby však budou méně výhodné, než se předpokládalo. Předchozí návrh, který dluhopisy zvýhodňoval oproti ostatním finančním produktům, totiž poslanci rozcupovali s tím, že by to bylo pro stát drahé a komplikované. Prosadili, že stát nebude od lidí dluhopisy zpětně odkupovat, když se rozhodnou své peníze vyzvednout dříve než po deseti letech od jejich nákupu. Zato s nimi mohou obchodovat na sekundárním trhu. Takže pokud se budou chtít lidé dostat k penězům dříve, mohou je prodat jinému zájemci, ale s rizikem, že je prodají za nižší cenu, než nakoupili.

Stát nechtěl riskovat

Původně neměly být dluhopisy volně obchodovatelné a stát chtěl jejich krátkodobé držení znevýhodňovat jen pomocí mírné srážky z výnosu. Takový model byl pro stát podle kritiků riskantní. Kdyby totiž lidé začali dluhopisy odprodávat ve velkém v období rostoucích sazeb, stát by na tom tratil. Navíc by musel držet pohotovostní rezervu, z níž by výnosy lidem vyplácel.

Výnos na desetiletých dluhopisech se bude stanovovat podle tržních sazeb, za něž si dluhopisy nakupují banky a jiné instituce, a měl by být stejný po celou dobu do splatnosti. Dnes jsou kolem 3,6 procenta ročně. Půjčit státu peníze by tedy v současné době bylo podobně výhodné a v řadě případů i výhodnější, než je poslat na dlouhodobý termínovaný vklad. Výnos bude podle nové legislativy podléhat patnáctiprocentní sazbě daně z příjmů.

Státní obligace si budou moci koupit Češi i občané jiných zemí. Jeden člověk si nově bude moci v rámci emise zakoupit obligace až za deset milionů korun. Tento limit se zvýšil, ještě nedávno ministerstvo financí počítalo, že půjde investovat maximálně milion.

Výdaje za správu systému nebude moci stát naúčtovat lidem. Ministerstvo financí tvrdí, že proto bude mít s vydáváním vyšší náklady. "Pro stát to bude drahé, protože náklady na správu půjdou z rozpočtu. Stejně je ale do ceny promítnout nechceme. Nemůžeme si dovolit, aby byl ten produkt neatraktivní," řekl ministr financí Eduard Janota.

Až příští vláda

Avšak Češi si na první emisi zřejmě pár měsíců počkají. Ministerstvo zatím nevybralo firmu, přes kterou se dluhopisy budou prodávat. "Za této vlády první emise nebude. Tendr vypíšu až poté, co zákon podepíše prezident. V tomto případě sice není nutné tendr vypisovat, ale nechci, aby mě někdo napadl, že zakázka byla ušitá někomu na míru," řekl Janota. Ve hře je stále prodej po internetu, případně v pobočkách Českých pošt.

První emise však zřejmě bude až na příští vládě, která vzejde z květnových voleb. Obě největší politické strany se vydávání dluhopisů lidem nebrání. "Je to dobrá myšlenka. Jen se obávám, aby stát neměl s dluhopisy vyšší transakční náklady, než kdyby je prodával bankám či finančním institucím," řekl ekonomický expert ODS Martin Kocourek. "Vydání dluhopisů máme v programu. Chtěli bychom je lidem zprostředkovat. Je dobré i tuto cestu v krizi využít," dodal Jiří Havel z ČSSD.

 Výnos desetiletých státních dluhopisů *
(v procentech)

Státní dluhopisy pro fyzické osoby

- Maximální nákup pro jednu fyzickou osobu: 10 milionů korun
- Zdanění výnosu: 15%
- Sazba: fixní, výnos bude stanoven podle trhu, dnes se pohybuje kolem 3,6 procenta
- S dluhopisy bude možné obchodovat, stát ale negarantuje zpětný odkup
- Kupovat si je budou moci jen fyzické osoby, mohou být i občany jiného státu

 

* Průměrná hodnota za daný rok