Eurozóna se potýká s nejhorší dluhovou krizí od svého vzniku v roce 1999. Postupně se naplňuje katastrofický scénář: po Řecku upadlo v nemilost investorů také Portugalsko. A nákaza se může šířit dál. Tou krajní variantou by bylo vystoupení některých zemí z měnové unie. Kvůli současné situaci EU možná dokonce svolá mimořádný summit o Řecku na 10. května do Bruselu.
Někteří ekonomové varují, že "jižní křídlo" eurozóny může nachystat světu takový šok jako americká investiční banka Lehman Brothers. Ta zkrachovala v polovině září 2008 a akciové trhy se během dvou následujících měsíců zřítily asi o 40 %.
Zatímco Řecko jedná s EU a Mezinárodním měnovým fondem, za jakých podmínek bude čerpat záchrannou půjčku v hodnotě až 45 miliard eur, ratingová agentura Standard & Poor´s mu včera už potřetí během několika měsíců zhoršila rating na BB plus. Řecko se tím dostalo do takzvaného spekulativního pásma, značícího výrazné riziko pro investory.
Řecko se stalo vůbec první zemí eurozóny, která byla v očích investorů takto "potupena".
"Snížení úvěrového ratingu naší země neodráží skutečné fundamentální parametry řecké ekonomiky ani pokrok ve fiskální oblasti," reagovalo na zprávu ratingové agentury řecké ministerstvo financí. "Dnešní vývoj je součástí širších tržních změn, jež poznamenaly řadu evropských zemí, které jsou na periferii," sdělil úřad.
"Řecko se dostalo do smrtelné spirály insolvence a potřebuje okamžitou pomoc," upozornil včera hlavní ekonom Deutsche Bank Thomas Mayer. Jak dodal, bude potřebovat mnohem více peněz než oněch 45 miliard eur. "Samotní Řekové uvádějí, že budou potřebovat alespoň 80 miliard eur," řekl Mayer. Jeho názory mají u spolkové vlády v Berlíně velkou váhu, neboť vedení Deutsche Bank má blízko ke kancléřce Angele Merkelové.
"Řecká nákaza" se včera rozšířila i na Portugalsko, jehož rating agentura Standard & Poor´s zhoršila hned o dva stupínky na A minus.
Tyto neblahé zprávy dále potápějí společnou měnu euro. Její kurz včera večer klesl o celé procento na 1,3258 dolaru. Hlavní celoevropský akciový index FTSEurofirst 300 včera odepsal 2,6 procenta.
K současné situaci se vyjádřil i český prezident Václav Klaus. Podle něho řeckou krizi způsobilo euro, nikoli politika tamní vlády. Klaus to prohlásil v dnešním rozhovoru pro německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Pro Řecko by podle Klause bylo řešením devalvovat měnu asi o 40 %, což ale není možné. Alternativou by bylo snížení mezd v zemi o 40 procent. To však Klaus nepovažuje za jednoduše proveditelné: "Pak zbývá už jen jediné řešení, totiž převod peněz daňových poplatníků z ostatních zemí měnové unie."
Jih Evropy se topí v dluzích
Dluhy vlád v poměru k HDP
Portugalsko 77%
Řecko 115%
Itálie 116%
Česko 35,4%
Pád řecké burzy
Pod tíhou negativních zpráv se v posledních dnech řecká burza propadla. Jen včera ztratil index Athens General šest procent.
Čtěte také:
Odpor-nemcu-k-pomoci-rekum-sili
Recka-nakaza-uz-zasahla-portugalsko
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist