Tenista John McEnroe si už v sedmnácti letech uvědomil, že má na to, být nejlepším hráčem na světě. Stoupal po žebříčku, jenže najednou začal prohrávat s každým, koho potkal. Ochromovalo jej vědomí, že se od něj čeká úspěch. Musel zapracovat na své psychice. Ve sportu se psychická odolnost bere jako součást kompetence sportovce. V běžném pracovním prostředí se jí věnuje pozornosti méně, přestože její nedostatek může mít fatální následky - ustrnutí na špatném pracovním místě, přeložení na nižší pozici, vyhazov nebo krach firmy, pokud v ní nepracují odolné týmy...
Zkušení manažeři vědí, že zralost a odolnost je základna, na kterou se nabalují ostatní znalosti. "Někdo se narodí s talentem od pánaboha, potom se učí hrát patnáct let na klavír a když vyjde na pódium, tak se zhroutí, protože nemá rád lidi. A nezahraje ani tón. Má výborné předpoklady, ale nulové kompetence," vysvětluje Oldřich Stejskal, majitel firmy 2N Telekomunikace. "Chci po manažerech, aby se ptali svých lidí, v jaké fázi osobnostního rozvoje jsou. Zda jim někdo může v jejich profesionálním růstu pomoci. Chci, aby jim někdo dodával odvahu, a tím procesem je provedl." Psychická odolnost totiž existuje nejen na úrovni jednotlivce, ale i celých týmů.
Co je psychická odolnost
Je to přesně to "něco", co odlišuje lidi s trvale vysokou výkonností od těch, jejichž výkony jsou jako počasí. Být nezdolný znamená rychle se vyrovnávat se změnami, s nejistotou, ustát jednání s nepříjemnými lidmi, nehroutit se z každé maličkosti a neztrácet nadhled.... Odolnost je do jisté míry vrozená, ale je možné ji i posilovat. Například David Fojtík, ředitel vzdělávací společnosti Develor, zdolal Mount Everest, sjel na lyžích jako první na světě horu Dhaulagiri. Nikdo nepochybuje, že má velkou fyzickou odolnost. Ale dříve měl strach třeba z prezentací. Dnes je to pro něj rutina, pomohlo mu to, že se pravidelně a často vystavoval této situaci.
Když se člověk bojí selhání
I v práci se může někdo s ohromným talentem nechat ochromit strachem ze selhání. Takovému člověku pomůže, když si řekne "Co nejhoršího se mi může stát?" nebo "Neúspěch už v kapse mám, když budu pasivní". Jedním z klíčů obnovení sebedůvěry je ocenit své předchozí úspěchy a nebrat je jako pouhou náhodu. Málokdo si doběhne pro "zlato" napoprvé. Většinou má přesný tréninkový plán toho, jak postupně zvládat větší zátěž. Jinak nepostupují ani koučové, když radí někomu v práci. Pokud se doberou s klientem k tomu, jaký má cíl, většinou mu rozpracují několik splnitelných krátkodobých cílů. Tak zbaví člověka především jeho vnitřního tlaku a ohromení z toho, že si vůbec troufne pomyslet na "medaili".
Těm, koho znervózňuje všudypřítomná dravá konkurence, psychologové doporučují se "ohraničit". Nenechat se rozptylovat druhými, stále se neporovnávat. K většímu soustředění "nesoutěživci" pomůže, když si řekne: "Zapracuji na svých silných stránkách, mohu být užitečný na trhu práce právě s touto dovedností..." Lidi, které stres a soutěživost ochromuje, pak nepostihne to, že se sami zbytečně stáhnou už na startu. Je dobré si uvědomit, že firmy potřebují různé typy lidí - jak vytrvalce, vykopávače, tak vůdce, vizionáře a soutěživce.
Ujasnit si svou motivaci a zůstat věrný svému životnímu stylu výrazně pomáhá v tom, aby člověk utišil negativní myšlenky v hlavě a byl více spokojený sám se sebou. A možná, že časem při pohledu zpět zjistí, že celkově je v životě úspěšnější a spokojenější než ten, kdo pár let zářil, ale nestačil si ani založit rodinu nebo se mu několikrát třeba rozpadla.
Změřte si svoji vitalitu
Někdo si nevěří vůbec a druhý je sebevědomý až moc. Pokud nevíte, jak je to s vaší nezdolností a životní vitalitou, můžete se nechat otestovat. Jednou z mnoha možností je například nová 3 d diagnostika, která je přímo cílená na oblast personalistiky. Vyvinuli ji čeští psychologové v čele s Jiřím Šimonkem v Ostravě. Například personalistka Šárka Šmolková ze společnosti JLV se o ní dozvěděla od své kolegyně - manažerky lidských zdrojů. Uvítala, že je to novinka, kterou manažeři tolik neznají a nemohou se na ni připravit předem. Ve firmě JLV používají diagnostiku jednak při náboru a také jako nástroj pro další koučování manažerů. "Testování je založeno na podvědomé reakci, ne na tom, že manažer už testy třeba zná a je na ně připravený. Tento nástroj nám dává přesnější obraz jeho osobnosti," vysvětluje Šmolková. "Diagnostika nám pomohla hlavně v tom, když jsme potřebovali zjistit profil celého týmu a stanovit rozvojové oblasti jednotlivých manažerů. Mohli jsme je pak lépe směřovat na vzdělávání a oblasti, které můžeme posilovat. Jdeme totiž cestou zlepšování silných stránek, ne těch slabých," dodává.
Peter Pavlík ze společnosti UM Humans development, která diagnostiku poskytuje, tvrdí, že lze "díky různým simulacím zjistit, jak se bude tým chovat, pokud někoho povýšíte, vyřadíte nebo pakliže do týmu vstoupí někdo nový".
Co vás při testování čeká? Na počítači vyplníte 120 otázek, které jsou založeny na barevných a slovních asociacích a mailem dostanete stručný výsledek. Zjistíte, jaká vitalita je vám dána do vínku, a jak ji v praxi používáte. Otestujete si také, co z vašeho potenciálu necháváte ležet ladem. Můžete být překvapeni, protože se z testu pozná i to, zda jste na současné pozici loajální k zaměstnavateli nebo už "sedíte na plotě", protože nemáte sílu odolávat stresu. Lze odhadnout, zda zvládnete manažerskou roli, a jak velký tým můžete řídit. Cenná informace je i to, o které stránky osobnosti se můžete při změně zaměstnání opřít. Člověk své schopnosti totiž často odvozuje jen od toho, co dělal dříve. Jenže jste mohli být v prostředí, kde vám váš potenciál mohl být k ničemu, protože jste si prostě vybrali pro vás nevhodnou pozici.
Například jedna žena se věnovala designu, ale testy jí ukázaly, že má vysoký vztahový potenciál. Co to znamená? Stručně řečeno to, že bude úspěšná v jakékoli práci s lidmi. Nyní se věnuje personálnímu a kariérnímu poradenství a je spokojená.
Stává se často, že si například někdo myslí, že je nejsilnější v kramflecích třeba v komunikaci. Z testu mu pak třeba vyjde, že mu spíše pomáhají kombinační a logické schopnosti. Nebo si někdo o sobě myslí, že je "průměr" a přitom ve zdolávání překážek je o osmdesát procent nad českou normou. Diagnostika je výborná v tom, že vám poskytne srovnání.
Základní vyhodnocení je stručné, takže se vyplatí objednat podrobnější rozbor a pohovor s konzultantem. Ten vám vysvětlí řadu grafů a řekne, v jaké roli budete zřejmě nejspokojenější (zda jste tahoun, vytrvalec, vizionář, posuzovatel, velitel). Cena testu se zdá být vysoká, zhruba šest tisíc, ale je to dobrá investice do sebe. Ušetříte hodně času a trápení, pokud jste v nevhodné práci. Když se najdete profesně, všechno vám půjde snadněji, protože nepůjdete proti své přirozenosti a povaze.
Co pomůže
1. povzbuďte se svými předchozími úspěchy.
2. nestresujte se dlouhodobým cílem.
3. soustřeďte se na zvládnutí dílčího úkolu.
4. pokud se bojíte konkurence, stále se s ní neporovnávejte a zaměřte se na rozvíjení vlastních silných stránek.
Nedostatek psychické odolnosti může mít i pro schopného manažera fatální následky - ustrnutí na špatném místě, přeložení na nižší pozici, vyhazov....
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist