Novými členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se staly Izrael, Estonsko a Slovinsko. Uvedla to OECD ve včerejším prohlášení. Počet členů organizace tak stoupl na 34.

Generální tajemník Angel Gurría dodal, že všechny tři země byly vstřícné vůči doporučením OECD a jednání o členství byla konstruktivní a otevřená. OECD zahájila před více než dvěma lety jednání o členství s Izraelem, Chile, Estonskem, Slovinskem a Ruskem. Chile bylo přijato za člena minulý týden.

OECD sdružuje hospodářsky nejsilnější země světa s demokratickým zřízením a tržní ekonomikou. Hlavním cílem organizace je maximální tempo hospodářského růstu v členských zemích, růst zaměstnanosti, vzestup životní úrovně při zachování finanční stability či rozšiřování světového obchodu. Členy organizace jsou i Česko a Slovensko.

Izraelský ministr financí Juval Steinitz označil přijetí do OECD za historický úspěch. "Význam je obrovský. Je to nejvíce respektovaný mezinárodní klub, do kterého může být malá země jako Izrael přijata," uvedl včera Steinitz v rozhovoru pro izraelský rozhlas.

Proti přijetí Izraele do OECD se stavěla Palestina a požadovala odmítnutí žádosti. Podle Palestiny izraelská okupace západního břehu Jordánu a diskriminační zacházení s arabskými občany Izraele jsou v rozporu se základními principy ochrany lidských práv. Aktivisté proto plánují protesty před pařížským sídlem OECD, napsaly agentury AP a Reuters.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist