Kdo v Brně sedne do auta a překročí povolenou rychlost, musí počítat s rizikem: na fotce z radaru bude vidět nejen on jako řidič, ale rozpoznatelný bude také obličej jeho spolujezdce. Takže majitel auta, kterého si policie později předvolá, aby zaplatil pokutu, uvidí na fotografii, kdo a kdy se s řidičem vozil.

Naopak v Praze se řidiči nepříjemných indiskrecí bát nemusí. Místo spolujezdce bude na fotce jen šedá plocha. Brněnská městská policie totiž nerespektuje nařízení Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), které říká, že městští strážníci musí obličeje spolujezdců na fotkách z radarů zakrývat tak, aby jejich obličej nebyl rozpoznatelný. Týká se to ale jen městské policie a záběrů ze stálých stacionárních radarů, které městští strážníci provozují.

"Jelikož spolujezdec se žádného přestupku nedopustil, není důvod, aby městská policie uchovávala jeho fotku nebo ji ukazovala účastníkům přestupkového řízení," říká mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková. Městská policie totiž na rozdíl od policie státní není zmocněna k přechovávání citlivých osobních dat, jimiž fotografie obličeje jsou. "O tomto nařízení ÚOOZ jsme až dosud nevěděli. Nyní to víme a přizpůsobíme se tomu," říká mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Oproti tomu pražští strážníci se pravidlem "zakrytého spolujezdce" už půl roku řídí. Na každé fotografii z radaru je obličej spolujezdce zakrytý šedým výřezem.

Úřadu, který chrání osobní údaje, se totiž v poslední době začaly množit stížnosti lidí, kterým připadalo, že fotografie spolujezdce, kterou vidí majitel auta při přestupkovém řízení, je až příliš velký zásah do jejich soukromí. Kontroloři úřadu tedy loni pražským strážníkům nařídili spolujezdce zakrývat. I když by se nařízení mělo teoreticky týkat strážníků ve všech městech, praxe ukazuje opak. A ÚOOÚ v nejbližší době další kontroly nechystá.