Díky fixním výnosům a výnosům z měn a komodit (Fixed income, currency, commodities - FICC) dosáhly světové investiční banky v prvním čtvrtletí svých nejlepších výsledků za poslední tři roky. Popohnal je i příliv nových klientů a oživení na americkém úvěrovém trhu. Operace FICC se zaměřují na vysoce likvidní cenné papíry a další produkty, se kterými banky obchodují ve prospěch svých klientů spíše než na svůj vlastní účet.

Kvartální výsledky tak předčily odhady analytiků, kteří očekávali meziroční pokles těchto operací.

Největší investiční banky vydělaly na FICC v prvním čtvrtletí 49 miliard dolarů (zhruba 987 miliard korun). Ve stejném období loni to bylo 46 miliard dolarů (téměř 927 miliard korun). Rozdíl mezi cenami, za které je banka ochotna produkty FICC nakupovat a prodávat, se udržel na historických maximech, což vedlo k růstu marží.

Fixní výnosy z cenných papírů tvořily v "balíčku" FICC největší část - podílely se na celkových výnosech 61 procenty. V roce 2007 byl podle průzkumů Morgan Stanley tento podíl 50procentní. "První čtvrtletí bylo nezvykle silné díky tomu, jak společnosti využívaly citlivých úvěrových trhů a jak investoři museli vyrovnávat svá portfolia na nestabilních trzích," říká analytik Morgan Stanley Huw van Steenis, vedoucí týmu, který sestavil celková čísla o výnosech bank.

V prvním čtvrtletí se také vzpamatovaly některé z bank, které těžce zasáhla finanční krize. Zejména se vzchopila švýcarská UBS, která již nyní dosáhla svého cíle ve výnosech z FICC stanoveného na rok 2013. Švýcarská Swiss bank, která se ve FICC propadla v roce 2008 do ztráty 32 miliard franků (581 miliard korun) a v roce 2009 prodělala 547 milionů franků, vytvořila v letošním prvním čtvrtletí zisk z těchto operací ve výši 2,1 miliardy dolarů (42 miliard korun).

Pro Swiss bank je to povzbuzení, v porovnání s výsledky Goldman Sachs je to ale jako nic. Americká banka vydělala ve čtvrtletí na FICC 7,4 miliardy dolarů (149 miliard korun). Prosperovala i Bank of America/Merril Lynch, která s výnosy FICC ve výši 5,5 miliardy dolarů skončila na druhé příčce.

V ostatních oblastech se ale bankám tolik nedařilo. Akciové obchody jim sice meziročně vynesly o 21 procent více, výnos 17,6 miliardy dolarů (354 miliard korun) ale zůstal daleko pod 25miliardovým vrcholem z roku 2007. Podle analytiků akciové trhy neporostou, dokud se nevyřeší krize státních dluhů.

Nevedlo se ani investičním divizím bankám, jejichž výnosy poklesly o 19 procent v porovnání s loňským prvním čtvrtletím. Dosáhly 11 miliard dolarů (221 miliard korun), což je o 4 miliardy dolarů méně než dosavadní maximum.

Analytici doplňují, že 1. kvartál je tradičně nejsilnějším obdobím roku, který přináší 30 procent celoročního zisku. Druhé čtvrtletí podle nich začalo také dobře. Varují však, že řecká krize může výrazně ovlivnit výnosy z akciových obchodů a přimět klienty investičních bank, aby odkládali vstup na burzu a akvizice.

Odborníci na regulaci uvádějí, že pokud zisky bank dál porostou, finanční sektor bude mít větší potíže přesvědčit regulátory, aby slevili z plánů, jak banky donutit držet více kapitálu a likvidních aktiv. Basilejský výbor, který reformu bankovnictví řeší, bude obzvlášť skeptický, pokud budou banky vyplácet vysoké dividendy a bonusy.

"Rychlý návrat k ziskovosti hlavních mezinárodních hráčů by měl vyvolat otázky, do jaké míry za zisky stojí podpůrná měnová a fiskální politika. Když se zisky rozdělují mezi bonusy a soukromé akcionáře, vypadá to jako výzva k uvalení zvláštní bankovní daně," vyjádřila se Barbara Ridpath, šéfka Mezinárodního centra pro finanční regulaci.


Další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist