Český stát by mohl získat evropskou dotaci na pomoc bývalým zaměstnancům prostějovského Oděvního podniku (OP), který koncem dubna propustil zhruba 600 lidí. Včera to řekl europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL). Peníze na rekvalifikaci, pomoc při hledání nového zaměstnání či na rozjezd podnikání bývalých pracovníků OP by stát mohl podle něj čerpat z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci.

OP, který je od května v konkurzu, propustil na konci dubna asi 300 lidí v Prostějově a dalších zhruba 290 v Jeseníku. "Evropská unie na takové situace pamatuje a pro propuštěné zaměstnance má připraven záchranný kruh v podobě Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci. Z něj lze získat dotace na hledání zaměstnání, odbornou přípravu a rekvalifikace, podporu podnikání nebo pomoc při zahájení samostatné výdělečné činnosti," uvedl Březina. "Praxe je taková, že o kolik si žadatelský stát řekne, tolik dostane, samozřejmě pokud náklady na pomoc propuštěným náležitě prokáže," řekl europoslanec.

Z ročního rozpočtu Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci, který činí 500 milionů eur, lze podle Březiny poskytovat finanční podporu v případech, kdy došlo k propuštění nejméně 500 zaměstnanců v souvislosti s celosvětovou finanční a hospodářskou krizí, pokud toto propouštění mělo výrazný negativní dopad na místní, regionální a národní hospodářství. Tyto podmínky OP podle Březiny splňuje. "Míč je nyní na straně vedení OP Prostějov, které by se mělo obrátit na ministerstvo práce a sociálních věcí," uvedl europoslanec.

Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánky Filipové v tuto chvíli nelze říci, zda OP Prostějov splňuje podmínky pro čerpání dotací z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci.

Bývalí pracovníci OP si budou podle odborníků hledat nové zaměstnání jen velmi obtížně. Počet volných míst v regionu je totiž výrazně omezený, profese šiček či švadlen navíc poptávané téměř nejsou.

OP dluží svým věřitelům asi 1,6 miliardy korun. V březnu sice soud povolil firmě reorganizaci, podnik ale neměl dostatek peněz na provoz a plán reorganizovat výrobu vzdal. Za první tři měsíce letošního roku OP vykázal provozní ztrátu 104 milionů korun. Podle soudce Jana Kozáka, který rozhodl o vyhlášení konkurzu, však nadále existuje šance na zachování omezené výroby v OP.

Prostějovská firma zaměstnávala v dobách, kdy provozovala své pobočné závody, téměř 10 000 lidí. Nyní jich má zhruba 900. Propouštění se nevyhnulo ani zaměstnanců mateřského závodu v Prostějově, ve kterém kdysi pracovalo až 5000 lidí.