Pražská burza

140 miliard korun
se na burze v Praze zobchodovalo za první čtyři měsíce letošního roku.

290 miliard korun
se na pražské burze zobchodovalo před krizí od ledna do dubna v roce 2008. V roce 2009 to bylo 154 miliard korun.

20 členů burzy
má v Praze právo napřímo obchodovat. K největším patří Patria Finance a Wood&Company.

13 firem
se obchoduje v elitním akciovém segmentu SPAD pražské burzy.

Pražskou burzu již příští rok čeká velká změna. Podle informací HN začaly přípravy na zavedení systému Xetra, který používá její mateřská burza ve Vídni. "Minulý týden jsme obdrželi první technické popisy systémů," potvrdil ve čtvrtek šéf pražské burzy Petr Koblic. Podle něj by měl být do konce roku stanoven časový plán zavedení nového systému. S jeho spuštěním se počítá právě během příštího roku.

Zavedení nového systému může pro burzu znamenat revoluci. Přes Xetru se obchoduje třeba i v Německu a přímo na pražskou burzu by se tak mohli dostat největší světoví obchodníci s cennými papíry. To by mohlo znamenat odliv zahraničních klientů. 80 procent všech peněz na pražské burze přitom pochází z kapes zahraničních hráčů.

Na pražské burze mohou v současnosti obchodovat přímo jen takzvaní členové burzy, kam patří všichni významní čeští brokeři a banky. Všichni ostatní nakupují akcie v Praze jejich prostřednictvím.

Situace pro české obchodníky však nemusí být nakonec nijak špatná. Zatím totiž není jasné, jak přesně bude v Česku nový systém fungovat a burza i obchodníci se budou snažit, aby jim vyhovoval co nejvíce. "Zavádění nového systému budeme důsledně konzultovat se členy burzy, aby to bylo k jejich prospěchu," uvedl Koblic.

Nový systém má totiž řadu variant, a tak je možné, že přímý přístup na českou burzu nebude tak jednoduchý nebo českým obchodníkům zůstane výsada takzvaného "market makingu" (vypisování nákupních i prodejních kurzů a závazek za tyto kurzy komukoli akcie prodat, nebo je od něj koupit) a nižší poplatky za obchodování.

"Nedovedu si představit, že by tu market making nebyl. Zvedá totiž v Česku objemy obchodů na burze o desítky procent. Xetra takhle normálně nefunguje, ale měla by se přizpůsobit českým podmínkám," říká Jan Sýkora, šéf jednoho z největších českých obchodníků s cennými papíry Wood & Company.

Že by čeští obchodníci s akciemi měli novým systémem nějak utrpět, se nedomnívají ani představitelé samotné vídeňské burzy. "V roce 2000, než jsme zavedli systém Xetra, bylo na vídeňské burze pouze několik zahraničních obchodníků s cennými papíry. Dnes už to je asi polovina. Ale se zavedením systému stouply na desetinásobek objemy obchodů, a tak se daří lépe i domácím brokerům," uvedla mluvčí burzy ve Vídni Betraix Exinger.

Co se objemu ochodů týče, není to v současnosti ani ve Vídni, ani v Praze nijak slavné. Může za to především hospodářská krize. Na pražské burze se v prvních čtyřech měsících letošního roku zobchodovaly akcie za 140 miliard korun. Loni ve stejném období to bylo o 14 miliard více. To je ovšem ještě stále málo ve srovnání s rokem 2008, kdy hospodářská krize teprve začínala. Tehdy od ledna do dubna změnily majitele akcie celkem za 290 miliard korun. Vídeň si slibuje, že zavedením nového systému může objemy na pražské burze podpořit právě přilákáním velkých obchodníků, kteří budou s akciemi obchodovat napřímo. Záležet však bude hlavně na vývoji ve světě a na tom, zda se situace na trzích uklidní. S trhy teď hýbou hlavně problémy Řecka a dalších zadlužených států. Obnovení důvěry ve stabilitu finančního systému i celé eurozóny by mělo přilákat více investorů i do "rizikovějších" regionů, jako je střední Evropa.

Vídeňská burza koupila tu pražskou předloni. Kromě toho vlastní i burzy v Budapešti a Lublani. Na všech chce zavést stejný obchodovací systém. Po Praze má přijít na řadu Budapešť.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist