Američtí vědci poprvé v historii uspěli a vytvořili zárodek umělého organismu. Podle časopisu Science se týmu Craiga Ventera z Kalifornie podařilo po patnácti letech výzkumu splnit svůj sen: vytvořit genom a použít ho k vytvoření umělého života.
Podle časopisu Science vytvořili bakteriální chromozom, přenesli ho do bakterie a nahradili její původní DNA. Syntetický genom potom začal řídit replikaci buňky mikroba a vytváření nových sad proteinů. Začal žít.
Výsledek výzkumu je podle vědců obrovským úspěchem. „Je to jako vytvořit pro buňku nový software,“ řekl doktor Venter podle stanice BBC. Zároveň ale hrozí, že člověk neví, jak se umělé organismy budou chovat. Vědci si slibují, že pomocí umělých buněk budou moci vyrábět nové léky a palivo nebo likvidovat skleníkové plyny.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist