Na jedno volné pracovní místo se sice průměrně hlásí dvacet absolventů. K některým pohovorům ale ve skutečnosti přijde klidně i padesát či sto lidí. Konkurence je ostřejší než dříve. Ti, kdo opouštějí školy, nesoutěží o práci jen mezi sebou, ale i se zkušenými borci. A ti jsou žádanější. V období krize hledají podle ankety poradenské společnost DMC management consulting zaměstnavatelé lidi nejčastěji s praxí od dvou do pěti let. Co má tedy absolvent dělat?
Velcí hráči nábor nezastavili
Největší šanci uchytit se na trhu práce mají absolventi u velkých společností. Ty na webech velmi přehledně nabízejí pozice vhodné pro lidi po škole. Zapátrejte, zda zveřejňují také trainne programy pro mladé. Právě velké firmy totiž v krizi nábor nových lidí zcela nezastavují. Na rozdíl od těch menších, které šetří každou korunu a náročnému zaškolování absolventů se snaží vyhnout.
Velké společnosti nově slibují absolventům, že jim nabídnou zkrácené úvazky nebo projektovou spolupráci, o čemž vloni nepadla ani zmínka. Mezi firmami, které se chystají více se otevřít příjímání absolventů, jsou hlavně velcí "hráči" jako PricewaterhousseCoopers, Coca Cola, KPMG, Vodafone, Accenture Services, Lidl, Skupina ČEZ, Unilever Czech a další. "Chceme zvýšit podíl vysokoškolských absolventů u nás ve firmě. Nepožadujeme žádné úzkoprofilové specializace či praxe, ale rozhodující je chuť do práce a dalšího učení," říká například Tomáš Stránský, personální ředitel Kofoly.
Technici jsou ve výhodě
Podle úřadů práce a jejich statistik mají nejmenší šanci najít pracovní uplatnění absolventi ekonomických oborů. "Nejen kvůli nedostatku zkušeností, ale také proto, že jich je na trhu práce mnoho," říká Štěpánka Filipová, vedoucí oddělení styků s veřejností ministerstva práce a sociálních věcí. S problémy se podle úřadů práce potýkají také gastronomické obory. Nezájem ze strany zaměstnavatelů potvrzuje úřad práce v zemědělských oborech a obchodu. "Firmy, které poptávají obchodní zástupce, ale vyžadují zkušené lidi. Absolventa na tuto pozici nikdo neobsadí," říká Libor Malý, majitel firmy LMC, která provozuje portály jobs.cz a práce.cz.
Vysokou šanci najít pracovní uplatnění mají absolventi zdravotnických a lékařských oborů, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem kvalifikovaného personálu. "Doktorů nebude nikdy dost. Když prezident Obama prohlásil, že největším nebezpečím pro reformu zdravotnictví je nedostatek doktorů, a to i ve Spojených státech, tak mě zamrazilo," říká Libor Malý.
Ve výhodě budou také absolventi s technickým vzděláním. Největší šance na uplatnění budou mít osoby s klasickým elektrotechnickým nebo strojírenským vzděláním - projektanti, konstruktéři, kvalifikovaní technici a specialisté na chemickou výrobu. Takoví odborníci mají téměř jisté zaměstnání například v ČEZ, a to i v různých regionech. "Absolventi techniky se mohou uplatnit nejen na straně provozovatelů, ale také ve výzkumu, vývoji a ve státním dozoru," vysvětluje Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Chybějí ale také lidé, kteří by budoucí technické odborníky ke studiu připravovali. Na trhu práce je například aktuálně nedostatek učitelů fyziky a matematiky.
32 805
Tolik nezaměstnaných absolventů bylo podle Ministerstva práce a sociálních věcí v Česku ke konci dubna.
Šance na uplatnění absolventů
Největší
lékaři, zdravotníci, elektrotechnici, konstruktéři, učitelé matematiky a fyziky
Nejmenší
ekonomové, absolventi zemědělských oborů, absolventi gastronomických oborů, obchodníci
Počet nezaměstnaných absolventů
Co absolventům pomůže, když hledají práci
1. Získat praxi - kdekoli
Personalisté vzkazují absolventům vysokých škol - snažte se získat praxi během školy, zapojte se do trainne programů, stáží nebo oborových soutěží. Přicházet žádat o práci bez praxe je handicap, protože dlouhé zaškolování stojí firmu hodně peněz. Když předvedete jakoukoli zkušenost, ukazujete zájem o obor.
K srdci si tuto radu podle výzkumu Absolventi VŠ a SŠ na trhu práce 2010, který provedla společnost LMC, bere 40 % absolventů. Ti přicházejí s praxí z oboru, který vystudovali. Ostatní vstupují na trh práce bez větších zkušeností. "Pro studenty realizujeme hodně trainne programů a letních stáží," říká například Tereza Rampasová, personální manažerka ze společnosti Ahold.
I zdánlivě nepříliš atraktivní pozice se může stát základem zajímavé kariéry. Například na pozici asistenta infolinky T-Mobile, projde nový zaměstnanec nejen produktovými školeními, ale také tréninky komunikačních dovedností - tedy oblastí, která se na českých školách stále příliš nevyučuje a přitom je v praxi velmi potřebná. "Asistent musí být pohotový a schopný dělat několik činností najednou. To, co se člověk naučí na této náročné pozici, může dobře zužitkovat i na jiných postech," říká Barbora Stejskalová, výkonná ředitelka lidských zdrojů T-Mobilu.
2. Slevit z požadavků
"Dříve měli absolventi při pohovoru o práci jako prioritu sladění zaměstnání s osobním životem," říká Tereza Rampasová. Teď musí více myslet na to, jak zapadnout do firemního prostředí. "Zajímejte se o skutečné dění na pracovním trhu. Sbírejte informace o oboru, ve kterém chcete pracovat. Myslím, že absolventům chybí konkrétní informace, motivace a pokora, zvláště v době, kdy je na trhu práce hodně ztížená situace," říká Magdaléna Slámová, personální manažerka Unilever.
3. Nebát se stěhování
Pokud absolvent projeví ochotu se přestěhovat za prací, ohromně tím zvýší svou šanci na uplatnění. Mezi jednotlivými regiony jsou obrovské rozdíly mezi počty nezaměstnaných absolventů. Například v Moravskoslezském kraji jich je 4630, v Jihomoravském kraji 4355, zatímco třeba na Plzeňsku či Královéhradecku je to až dvaapůlkrát méně.
Ve výzkumu společnosti LMC studenti ve 44 % uvedli, že jsou schopni se po studiu přestěhovat za prací kamkoliv, a to dokonce i do zahraničí. Analytik společnosti LMC Ondřej Mysliveček se ale domnívá, že skutečně by to učinilo tak dvacet až dvacet pět procent lidí.
Firmy přihlížejí i k tomu, zda byl student na nějaké zahraniční stáži. "Takovou zkušeností posilují svou pozici na trhu práce. Projevenou ochotou stěhovat se daleko za prací dokazují svoji flexibilitu, což je ceněno," říká Mysliveček.
4. Poradit se na úřadu práce
Když se absolventovi nedaří najít práci, neměl by váhat a včas se zaregistrovat a informovat na úřadu práce. Nabízejí poradenství i případnou rekvalifikaci. Málo se to ví, ale při úřadech práce mají zastoupení například i Evropské služby zaměstnanosti (EURES), které pomáhají lidem s hledáním práce v zahraničí.
5. Zkusit vlastní podnikání
Stále větší počet nezaměstnaných, ale i vysokoškoláků začíná podnikat. Prostě si uvědomují, že když pracovní místa nejsou, je lepší si je vytvořit sobě na míru. Podle průzkumu Institutu rozvoje podnikání jen 16 procent z pracujících studentů při studiu podniká. Po ukončení vysoké školy by přitom chtělo podnikat přes 50 procent studentů.
"Hodně vysokoškoláků si myslí, že ideální doba pro zahájení podnikání nastává až po ukončení studia. V praxi je to ale jinak. Převážná část úspěšných podnikatelů začala realizovat nápady již během studia, kdy nebyli tolik zatíženi finančními či jinými závazky a mohli si dovolit snáze podstoupit rizika spojená se zahájením podnikání," vysvětluje Martin Kešner, výkonný manažer Institutu rozvoje podnikání při Vysoké škole ekonomické v Praze.
Studenti si však stěžují na to, že české školy vychovávají spíše budoucí zaměstnance než podnikatele. "Pustit se do podnikání není jednoduché rozhodnutí, velmi záleží na oboru, ve kterém chce dotyčný prorazit," říká Tereza Žáková z pracovního portálu OnlinePráce.
Podle ní nelze říct, v jakých oborech je podnikání snazší a ve kterých obtížnější. Rozhoduje řada faktorů. Roli hraje nejen výše počáteční investice, která se může pohybovat jak v řádu tisíců, tak i deseti- či stonásobku, ale i lokalita a region.
Na pracovní pohovor se připravte stejně jako na zkoušku
Pokud dostanete pozvání k pohovoru, nepokažte si tuto příležitost a pečlivě se připravte, stejně jako na zkoušku. Zjistěte si o firmě maximum informací.
Personalista pozná, zda rozumíte oblasti, v níž chcete pracovat. Měli byste umět vysvětlit, jak přínosní byste jí byli právě vy.
Pokud poprvé v životě píšete životopis, vyplatí se jej konzultovat se zkušenější osobou. Nevíte-li, jak CV napsat, můžete použít strukturovaný formulář na pracovních portálech.
Dejte si také záležet na motivačním dopise. U absolventa je důležitější než samotný životopis, protože se nemůžete chlubit bohatou praxí. K životopisu doložte diplomy či certifikáty o absolvovaných kurzech.
Připravte se na to, že drobné prohřešky, které vám trpěli kantoři, vám při pohovoru neprojdou - třeba nedbalý zevnějšek nebo pozdní příchod. Snažte se svým oblečením trefit do firemní kultury společnosti, kam se hlásíte. Jste to vy, kdo něco chce, druhá strana vám sotva bude nadbíhat.
Určitě nic nezkazíte, když si si "nanečisto" připravíte svoji prezentaci. Vyplatí se trénovat s nějakou další osobou, abyste zvládli suverénně pohovor "naostro":
Pokud máte co předvést, protože jste například designéři, architekti či studenti jiných kreativních oborů, přineste s sebou svoje portfolio prací.
Kromě znalostí a certifikátů rozhoduje i vaše vystupování. Ambice jsou u mladého člověka sympatické, ale nikdo není zvědavý na "machrování". Je to těžké, ale spíše naslouchejte a reagujte na otázky. Nebojte se však zeptat, pokud je vám něco nejasné.
Vždy je na místě dát najevo, že jste ochotni se potřebné věci doučit.
Pokud se dostanete k podpisu smlouvy, nepodepisujte ji bezhlavě, přestože se nemůžete radostí udržet. Měla by splňovat následující náležitosti - druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat, místo nebo místa výkonu práce, den nástupu do práce.
Pokud nemáte zájem, aby měl zaměstnavatel právo měnit výši mzdy bez vašeho vědomí, trvejte na uvedení její výše nejen ve mzdovém výměru, ale také v pracovní smlouvě.
A praktická rada na závěr. O jaký plat si říci? Podle odborníků se studenti bojí říci o adekvátní mzdu. Firmy jsou ale v průměru podle posledních aktuálních čísel ochotné nabídnout absolventovi plat zhruba kolem 26 tisíc.
Chytré tipy
Dejte si inzerát na web, pro absolventy je vhodný například tvojekariera.cz.
Hledejte místo přímo na webech firem.
Informujte se na call centru služeb zaměstnanosti. Číslo poradenské linky je +420 844 844 803
Využijte i sociálních sítí, jako je Facebook.
Hledejte práci přes EURES. Na Evropském portálu pracovních příležitostí http://eures.europa.eu jsou pracovní nabídky institucí z EU.
Praxi můžete získat v neziskové organizaci.
Odjeďte na zkušenou do zahraničí
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist