Zatímco Evropa už týdny hledá řešení napjaté ekonomické situace v Řecku, začíná být zřejmé, že to není jen euro, které se dostalo do krize. Fakticky jsme totiž svědky krize celé Evropské unie. Nemusí se mi projekt eura líbit, ale oslabení a eroze eura a eurozóny by ohrozily i českou korunu a českou ekonomiku.
Na vině současné krize je dlouhodobé rozmělňování pravidel a disciplíny a porušování Paktu stability a růstu. Porušení a excesy byly umocněny finanční krizí a následnou ekonomickou recesí. Místo zvýšené pozornosti a tvrdého vyžadování disciplíny ale přišly masivní fiskální impulzy pod taktovkou Sarkozyho, Zapatera a celého jižního křídla, a to navzdory fiskálně obezřetnějšímu německému (českému) a skandinávskému přístupu.
Británie pod Brownovým vedením dosáhla masivních deficitů a předvolební souboj a uplácení voličů způsobily bezprecedentní zadlužení britské ekonomiky. Proto mě vítězství Davida Camerona a toryů potěšilo nejenom osobně, a je důležité nejen pro Brity, ale pro celou Evropskou unii. Příchodem Camerona do Evropské rady se totiž mění poměr sil a kancléřka Merkelová získává po nevýrazném a socialisty a Sarkozym ovlivněném Brownovi silného spoluhráče.
Z berlínské schůzky pro mne vyplývá naděje, že Cameron a Merkelová nebudou dále podporovat falešnou hru na stabilitu, ale budou skutečně prosazovat úspornost, obezřetnost a monetární a fiskální disciplínu.
Navíc samotného Davida Camerona čeká nejprve řešení vlastních britských problémů. Bude muset udělat poměrně drastické kroky a zásahy do projedené a zadlužené ekonomiky a potřebuje mít krytá záda od eurozóny, potřebuje tedy i silné euro. I přesto ale věřím, že Cameron nepřipustí žádné zásahy do smluvního rámce EU, které by posílily možnost ingerence Bruselu do rozpočtové politiky národních států nad rámec stávajícího stavu, což je důležité i pro nás.
Už došlo i na těžké váhy: Státní výdaje škrtají také Němci a Britové - čtěte ZDE
Dosavadní záchrana eura? Všechno špatně, píše Economist - čtěte ZDE
Čína a USA podpoří boj Evropy proti dluhové krizi - čtěte ZDE
Merkelová pod tímto tlakem, pod tlakem německé politické scény a veřejnosti neplatit dluhy za nedisciplinované státy a za černé pasažéry a na druhé straně pod tíhou odpovědnosti Německa za europrojekt a EU obecně, významně přitvrdí podmínky pro poskytnutí finanční pomoci, a to nejenom Řecku. Řekl bych, že její vyjednávací síla se znásobila.
Změny v evropské politice by jako první mohli pocítit stávkující Řekové, kteří se tak mohou prostávkovat až k drachmě a výraznému snížení vlastní životní úrovně.
Mimochodem myslím, že přechod na drachmu by byl pro Řecko vůbec nejlepší. Země by si tak mohla přizpůsobit kurz a měnovou politiku aktuální ekonomické situaci a svým potřebám.
Dobře by to bylo i pro eurozónu, protože by to znamenalo posílení eura ( samozřejmě by to ale neodstranilo problémy Španělska, Portugalska a dalších hříšníků, ani problémy Francie a Německa, s protichůdnými inflačně-deflačními tendencemi).
Přechod Řecka na drachmu by byl lepší i pro unii a tím tedy i pro nás, protože bychom mohli lépe čelit tlaku podílet se na platbách do společného evropského budgetu na nesmyslné záchranné projekty.
To celé má ale bohužel jednu hlavní podmínku - odchod Řecka z eurozóny by nejprve musel být politicky přijatelný pro konstruktéry a garanty celého projektu Evropské unie, tedy pro Němce a Francouze. Mimochodem právě na jejich neochotě připustit odchod členské země z eurozóny se jasně ukazuje, že euro je pořád spíše politický než ekonomický projekt.
Z řecké krize by ale pro Evropu mělo vyplynout jasné poučení, že je čas přehodnotit konvergenční kritéria a definovat nově a pružněji vstup i odchod z eurozóny. Současně se obávám, že toho EU nebude schopna.
Z příchodu Davida Camerona může vytěžit i Česko a přidat se na stranu úspornější evropské politiky. Ať už české volby dopadnou jakkoli, po volbách se ale stěží najde silná, protideficitní, eurostřízlivá koalice s mandátem, která by nové situace, dané vstupem Camerona na evropskou politickou scénu, patřičně využila.
/Autor je živnostník a bývalý premiér Mirek Topolánek/
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist