Vývoj na burzách

Přestože jsou evropské akcie nejlevnější za poslední dva roky a za normálních okolností by rostly, nervozita kolem dluhů evropských zemí způsobuje, že od nich investoři dávají ruce pryč. Neuklidnily je ani zprávy z Německa a Velká Británie, které se snaží stabilizovat trhy a vyřešit dluhovou krizi ambiciózním snižováním svých deficitů.

Naopak trhy spíše reagovaly na zcela jiné zprávy. Španělská centrální banka totiž musela převzít jednu ze spořitelen CajaSur. Zestátnění vyvolalo obavy, že jihoevropské země bojují nejen s obřím zadlužením, ale ohrožen je i jejich bankovní sektor.

Na zprávu reagoval zejména kurz eura, které vůči dolaru po třech dnech růstu opět oslabilo. Euro kleslo o 1,3 procenta na 1,24 dolaru za euro. Propadu se nevyhnuly ani evropské burzy, které pokračovaly v oslabování z minulého týdne.

Investoři tak musí řešit dilema, jestli začít akcie nakupovat, nebo zdali burzy čeká další pokles. V kontrastu s problémy EU je totiž fakt, že evropské akcie se prodávají za méně než patnáctinásobek oznámených zisků na akcii, tedy nejlevněji v poměru k ziskům firem od roku 2008. "Podle ocenění by investoři určitě na trh šli, ale v této situaci rozhodně na trzích nevsadí všechno. Odpověď politiků na to, co se teď v Evropě děje, je velmi nebezpečná, a to je také důvod, proč jsou trhy tak nervózní," řekl agentuře Bloomberg Mark Tinker z investiční společnosti Axa Framlington.

Podobný názor zastává i český analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. "Záleží na úsudku každého investora, jak riziko na trzích vnímá. Pokud věří, že se evropská krize nerozšíří do dalších zemí, pak jsou akcie levné," domnívá se Hatlapatka.

Pražská burza, která za poslední měsíc klesla o 12 procent, na rozdíl od většiny evropských trhů včera posílila o 1,8 procenta. Ale to jiírozhodně nemusí vydržet. "Akcie by mohly krátkodobě vyrůst, ale z dlouhodobého hlediska v růst trhů moc nevěřím, protože mne vůbec nepřesvědčuje, když Evropská unie řeší své problémy tisknutím nových peněz," myslí si Bohumil Pavlica, hlavní makléř tuzemské brokerské firmy BH Securities.

Přesto se ale objevují ekonomové, kteří věří, že právě teď nastal čas akcie nakupovat. Například prezident poradenské společnosti YCMNET Advisors Michael Yoshikami tvrdí, že situace v Evropské unii se zlepšuje, a akciovým trhům tak nehrozí další prudký pád.

Na jaké akcie si tedy investoři mohou vsadit?

Dobrou volbou by mohly být cenné papíry společností, které mají vysoký podíl tržeb v nezasažených regionech, například ve Spojených státech. Těm totiž nahrává slabé euro. "Zajímavé mohou být i americké tituly, které se obchodují na evropských burzách," říká Hatlapatka. V takovém případě totiž investoři mohou opět vydělat na rozdílech v kurzech eura a dolaru.

Evropská měna totiž vůči dolaru jen za poslední měsíc oslabila o deset procent.

Nouriel Roubini, profesor Newyorské univerzity 

Akcie budou pravděpodobně dál prudce klesat a s poklesem světové ekonomiky mohou ztratit až dvacet procent. Doporučuji držet hotovost.

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist