České republice nehrozí v krátkodobém horizontu zhoršení ratingu. Před českými volbami se na tom shodli představitelé ratingových společností Fitch Ratings a Moody´s, kteří hodnotili stav české ekonomiky relativně příznivě. Ve střednědobém horizontu existuje šance na zlepšení ratingu, který však může být také ohrožen v závislosti na řešení rozpočtového deficitu.
V této chvíli není na rating, pokud jde o stav státních financí, velký tlak, řekl ČTK analytik společnosti Moody´s Dietmar Hornung. "Rating České republiky je A1, se stabilním výhledem, a nyní je tento rating skutečně stabilní," zdůraznil.
I když se veřejné finance v poslední době zhoršily, údaje o zadlužení jsou v porovnání s obdobnými zeměmi příznivé, řekl Hornung. Připomněl, že státní dluh Česka je asi 40 procent hrubého domácího produktu a deficit se loni blížil šesti procentům HDP.
Úroveň českého deficitu a státního dluhu bude ve srovnání s mnoha zeměmi EU nadále příznivá, zejména v porovnání s některými slabšími členy eurozóny, řekl ČTK David Heslam z agentury Fitch Ratings.
Ačkoli existuje riziko zhoršení ratingu, stejnou měrou tu je potenciál pro jeho vylepšení, prohlásil Hornung z Moody´s. "Pokud se vládě podaří stabilizovat zadlužení a obnoví se růst, může nastat tlak na zlepšení ratingu a ve střednědobém horizontu by tento tlak mohl vést potenciálně k pozitivní změně," dodal.
Současně by ale Česku v případě nečinnosti mohlo hrozit i horší hodnocení. "Pokud by Česká republika nebyla dlouhodobě s to snížit strukturální deficit a současně by nebyla s to provést reformy ve zdravotnictví a v systému důchodů, pak by někdy později časem vznikl tlak na negativní změnu ratingu," řekl.
Silné ekonomické základy země, včetně mírného rozpočtového deficitu a výše státního dluhu a silného bankovního sektoru, umožnily úřadům uvolnit měnovou a rozpočtovou politiku a podpořit tak ekonomiku zasaženou zhroucením globálního obchodu, uvedl Heslam z Fitch Ratings. Jestliže by však nebyly zavedeny reformy, které by ve střednědobém horizontu snížily deficit, rostoucí státní dluh by mohl bránit zvýšení ratingu, k němuž by vybízely další faktory, například přibližování v příjmech k průměru EU. Zdůraznil také "nereformovaný penzijní systém v ČR", zejména v souvislosti s "nepříznivým demografickým profilem země".
Více než rychlé sestavení vlády po volbách je podle Hornunga důležité, aby nakonec vznikla stabilní vláda. "Je vždy dobré mít jasnou většinu a rychlý přechod k nové vládě. Ale z našeho pohledu nezáleží na několika týdnech, my hodnotíme střednědobou a dlouhodobou důvěryhodnost úvěrů, dodal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist