Energetická proměna Česka právě probíhá. Energetický regulační úřad (ERÚ) intenzivně reviduje energetickou infrastrukturu a připravuje nové tarify společně s dodavateli a u některých domácností se již instalují chytré měřiče energií.

Zatímco podle ERÚ by se nové tarify a způsoby vyúčtování měly na domácnosti plošně promítnout až kolem roku 2030, dodavatelé energií nečekají a nové tarify v souladu s plánovanými změnami navrženými ERÚ testují již nyní. Např. ČEZ spustil v říjnu 2025 tzv. dynamický tarif. Ten odměňuje domácnosti, které přesunou svou spotřebu do hodin, kdy je dodávka elektřiny pro ČEZ levnější.

Zbývá vám ještě 95 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak budou nové tarify v praxi ovlivňovat účty různých typů domácností.
  • Proč mají přístup k chytrým elektroměrům převážně domácnosti s vyšší spotřebou.
  • Jaké bariéry brání nízkopříjmovým domácnostem v účasti na energetické tranzici.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.