V Rakousku je většina hasičů dobrovolníky. Když se něco "semele", vyjedou do terénu a pomáhají. Firma je uvolní, a je na svoje "reprezentanty" hrdá. Podobné je to ve Finsku, Norsku... V Česku se stává, že zaměstnavatelé nechtějí pustit vyškolené koordinátory či hasiče z práce. Ti si berou dovolenou a neplacené volno.

Vítězslav Vurst z Adry mi vysvětloval, že v první fázi pomoci v záplavové oblasti spolupracuje Adra s těmi, kteří znají místní poměry. Pak přichází střednědobá fáze, kdy potřebují pomoc koordinátorů, což není happening na víkend. Sehnat a vyškolit předem takové specialisty je obtížné. A jsou to zpravidla ti nejschopnější, kteří v podnicích pracují. "Licitujeme s jejich zaměstnavateli, aby je uvolnili. Při takovém jednání poznáte kulturu firmy," říkal Vurst. Děsí mě, že někteří zaměstnavatelé ignorují i problémy vlastních lidí. Někteří dokonce zaplaveným lidem vyhrožovali výpovědí, když jim šlo v minulých týdnech o střechu nad hlavou. Lidé si stěžovali na automobilku Hyundai v Nošovicích a firmy z ostravské průmyslové zóny Hrabová. Samozřejmě pořádek být musí, aby nevznikl chaos. Ale občas se vyplácí zapomenout na tvrdá a rigidní pravidla. Na lopatky se přece může dostat během pár hodin i firma. A hrozbami si ještě žádný šéf loajalitu svých pracovníků nezískal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist